1 C
Warszawa
niedziela, 4 grudnia, 2022

Prawo.pl: skarbówka niczym Sherlock Holmes sprawdzi paragony w kurortach

26,463FaniLubię

Kontrolerzy skarbowi ruszyli do miejscowości turystycznych, by sprawdzić, czy smażalnie ryb, lodziarnie i pensjonaty używają kas fiskalnych, a także wystawiają paragony. Sposobem kontroli mają być m.in. nabycia sprawdzające, filmowane miniaturowymi kamerami, a za nieprawidłowości mają być wystawiane co najmniej tysiączłotowe mandaty – informuje serwis Prawo.pl.

Od 4 lipca do 28 sierpnia kontrolerzy skarbowi prowadzą akcję „Lato 2022”, obliczoną na zwalczanie szarej strefy w branży turystycznej – na ich celowniku znajdą się popularne miejscowości wypoczynkowe oraz działające tam hotele, punkty gastronomiczne, wypożyczalnie sprzętu turystycznego i inne miejsca, gdzie turyści wydają pieniądze. Takie akcje podejmowano już w poprzednich sezonach letnich, ale tegoroczna akcja ma być wyjątkowa.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Jak donosi serwis Prawo.pl, teraz kontrolerzy mają wykorzystywać nowe uprawnienie, czyli tzw. nabycie sprawdzające, które polega na tym, że kontroler incognito kupuje towar lub usługę, po czym ujawnia kim jest i wystawia mandat, jeśli stwierdzi np. że nie wydano mu paragonu; kontrolerzy otrzymali nieformalne zalecenie, by za nieprawidłowości wystawiać mandaty nie niższe, niż tysiąc złotych; nabycia sprawdzające mają być filmowane miniaturowymi kamerami. Do tego kontrolerom wyznaczono dość ambitne cele – mają działać w dwuosobowych zespołach, a – jak podaje Prawo.pl – od każdego zespołu oczekuje się, że każdego dnia pracy dokona 12-18 nabyć sprawdzających.

Portal Prawo.pl pisze, że Ministerstwo Finansów zapytane o wakacyjne działania skarbówki odpowiedziało, że chodzi o „zwiększenie stopnia prawidłowości wypełniania obowiązków podatkowych przez podmioty prowadzące ewidencję sprzedaży towarów i usług przy zastosowaniu kas rejestrujących”, a akcja ma mieć też wpływ na „zmniejszenie luki podatkowej, zapewnienie uczciwej konkurencji, wspieranie rzetelnych podatników oraz budowanie świadomości prawno-podatkowej społeczeństwa”.

Według portalu resort finansów deklaruje, że skala tegorocznej akcji będzie nie mniejsza, niż wcześniejszych – ubiegłorocznego lata skarbówka dokonała prawie 62 tys. kontroli.

Więcej: https://www.prawo.pl/podatki/kontrola-kas-fiskalnych-i-paragonow,516087.html

Źródło informacji: PAP MediaRoom

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Żródło:PAP MediaRoom

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
321SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×
Skip to content