1 C
Warszawa
niedziela, 4 grudnia, 2022

Biuro Analiz PE: Co najmniej 1,7 tys. gatunków europejskich jest zagrożonych wyginięciem

26,463FaniLubię

Co najmniej 1 677 z 15 060 ocenionych gatunków europejskich jest zagrożonych wyginięciem – alarmuje Biuro Analiz PE, powołując się na dane Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody.

Na firmowanej przez Parlament Europejski i Biuro Analiz PE stronie internetowej www.what-europe-does-for-me.eu/pl, dotyczącej wpływu UE na codzienne życie Europejczyków, opublikowano krótką analizę odnośnie dzikiej fauny i flory.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Jak zauważono, degradacja siedlisk, zmiana klimatu i nielegalny handel dziką fauną i florą grożą dzikiej przyrodzie wyginięciem.

„Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody utworzyła europejską czerwoną listę gatunków zagrożonych wyginięciem. Podkreśliła, że co najmniej 1 677 z 15 060 ocenionych gatunków europejskich jest zagrożonych wyginięciem” – podkreślono.

Eksperci zauważyli, że Unia Europejska ujęła środki mające na celu ochronę zagrożonych gatunków w strategii ochrony różnorodności biologicznej na 2020 rok. Obejmują one przepisy dotyczące ochrony gatunków dzikiego ptactwa, wielu różnych gatunków zwierząt i roślin oraz rzadkich typów siedlisk.

„Ponadto w 2016 roku wprowadzono nowe środki, które mają zapobiegać nielegalnemu handlowi dziką fauną i florą oraz zaostrzyć walkę z działalnością przestępczą związaną z handlem. Aby przeciwdziałać spadkowi liczby dzikich owadów zapylających, zwłaszcza pszczół, w 2018 roku Unia uruchomiła inicjatywę dotyczącą owadów zapylających”  – wyliczono w analizie.

Zauważono przy tym, że Europejski Zielony Ład to wiele inicjatyw, dzięki którym Europa ma stać się neutralna dla klimatu w 2050 roku. Natomiast nowa strategia UE na rzecz różnorodności biologicznej na rok 2030 jest zasadniczą częścią tego programu.

„Określa ona cele Unii w zakresie wprowadzenia różnorodności biologicznej w Europie na ścieżkę odnowy do 2030 roku, a także cele dotyczące zmniejszenia ryzyka wyginięcia zapylaczy i ograniczenia wpływu rolnictwa na różnorodność biologiczną” – wyjaśniono.

kic/

Źródło informacji: EuroPAP News

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Żródło:PAP MediaRoom

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
321SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×
Skip to content