-2,9 C
Warszawa
poniedziałek, 4 grudnia, 2023

Czym jest nabożeństwo drogi światła i na czym ono polega? – Ks. Leszek Smoliński

26,463FaniLubię

Droga światła

Droga światła (Via lucis) na szerszą skalę stała się znana w Roku Jubileuszowym 2000-lecia chrześcijaństwa. Znalazła się bowiem w oficjalnym modlitewniku Wielkiego Jubileuszu i pielgrzymi udający się do Rzymu mogli ją odprawiać. Spotkała się chyba jednak z większym odzewem na Zachodzie niż w Polsce. Skoro Wielkanoc jest najważniejszym wydarzeniem chrześcijańskim, a Pascha absolutnym centrum naszej wiary, to 50 dni od zmartwychwstania powinny być jednym wielkim świętem.

Historia nabożeństwa sięga rodziny salezjańskiej, a powstało ono najprawdopodobniej we Włoszech w 1988 r. W 2002 r. nabożeństwo zostało oficjalnie zatwierdzone przez watykańską Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Wtedy to wprowadzano w wielu parafiach na świecie jej odprawianie. Chrystusowe przejście z ciemności do światła możemy znaleźć na freskach z katakumb św. Kaliksta w Rzymie, które stają się zachętą do dalszego trwania przy Zmartwychwstałym tych, którzy przez chrzest, jako sakrament paschalny, przeszli z ciemności grzechu do światła łaski. Stąd nazwa nabożeństwa – droga światła. Misterium wiary zwieńczone przeżyciem Triduum Paschalnego nie kończy się bowiem złożeniem ciała Jezusa do grobu. Idziemy dalej, aby podkreślić znaczenie czasu wielkanocnego w Kościele i odkryć tajemnicę Jego zmartwychwstania.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Droga światła jest nabożeństwem stanowiącym w tym względzie wielką pomoc. Droga krzyżowa kończy się w tym samym miejscu, w którym rozpoczyna się droga światła – w grobie. Rozważania można prowadzić w formie wędrówki od stacji do stacji znanych dobrze z drogi krzyżowej, na podstawie wydarzeń odnotowanych w Nowym Testamencie – od zmartwychwstania po zesłanie Ducha Świętego, z uwzględnieniem spotkań Zmartwychwstałego z uczniami. Dyrektorium o pobożności ludowej i liturgii (wyd. polskie 2003) przypomina, że w czasie tych ukazań Jezus objawiał uczniom swoją chwałę w oczekiwaniu na obiecanego Ducha Świętego, umacniał ich w wierze, dopełniał nauczania o królestwie Bożym oraz ustanowił definitywnie sakramentalną i hierarchiczną strukturę Kościoła. Przez metaforę drogi Via lucis przeprowadza uczestników od ukazania rzeczywistości cierpienia, które w planach Bożych nie jest czymś ostatecznym, do nadziei osiągnięcia prawdziwego przeznaczenia człowieka, którymi są wolność, radość i pokój. A są to owoce paschalne. A w społeczeństwach naznaczonych „kulturą śmierci”, niosącą lęk i unicestwienie, jest inspiracją do odnowy „kultury życia”, otwartej na nadzieję i pewność wiary (por. nr 153).

Rozważania drogi światła stanowią doskonałą okazję do pogłębionej medytacji nad tajemnicą zmartwychwstania Chrystusa. W świetle tej tajemnicy łatwiej będzie dostrzec nad wielkanocną przemianą każdego człowieka jego powstanie z martwych. Wiara w zmartwychwstanie nie dotyczy bowiem jedynie wydarzenia z zamierzchłej przeszłości. To wiara w to, że Chrystus żyje i działa w nas dzisiaj i że będzie z nami przez wieczność. Przypomina o tym papież Franciszek w adhortacji apostolskiej Christus vivit: „Chrystus żyje. On jest naszą nadzieją, jest najpiękniejszą młodością tego świata. Wszystko, czego dotknie, staje się młode, staje się nowe, napełnia się życiem” (nr 1).

Ks. Leszek Smoliński

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Żródło:Dobre Nowiny

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
276SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×
Skip to content