20,7 C
Warszawa
piątek, 29 września, 2023

1 Maja na Wawelu – Franciszek Rozmus

26,463FaniLubię

Obchody Święta Pracy zgodnie z polską tradycją

Po raz drugi w Katedrze na Wawelu odbyły się uroczystości Święta Pracy w oparciu o tradycję powstałego w 1446 roku przy klasztorze Augustianów w Olkuszu Bractwa Kopackiego. Używając współczesnej terminologii, można przyjąć, że była to pierwsza organizacja robotnicza w Polsce.

Warto przypomnieć, że Srebrne Miasto Olkusz, ze swoją wspaniałą historią, jest szczególnym źródłem dla tworzenia tradycji Narodowego Święta Pracy. Wspomniane Bractwo Kopackie, czyli górnicze (kopacz – ten, który kopie pod ziemią), zostało zatwierdzone przez słynnego biskupa krakowskiego Zbigniewa Oleśnickiego prawdopodobnie w niedzielę 3 maja i zrzeszało podstawową grupę fachowców górniczych. W bazylice rzymskokatolickiej pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu zachowały się także najstarsze w Polsce wizerunki górników z 1592 roku. Znajdujące się nad ołtarzem freski o ponadmetrowej wysokości przedstawiają m.in. olkuskich gwarków trzymających godło Polski – wizerunek orła białego – mają niewątpliwie ponadczasowy wymiar.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Olkuskich gwarków odnajdziemy także na Jasnej Górze. Na sklepieniu nawy głównej można obejrzeć fresk Karola Dankwarta „Skarby głęboko zakopane” przedstawiający ocalenie górników przez Matkę Boską Częstochowską z katastrofy w 1609 roku, kiedy to w wyniku zawału górniczego pięciu z nich zostało odciętych od świata. Warto podkreślić, że wszyscy mieli nazwiska, co wśród ludzi pracujących pod ziemią było wówczas niespotykane. W trakcie uroczystości to wydarzenie przywołał w swojej homilii proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Racławicach, ksiądz Jacek Miodek. Górnicy z Bolesławia przywieźli do krakowskiej świątyni najwyższy sztandar górniczy w Polsce, mierzący ponad 6 metrów. Z kolei w Muzeum Regionalnym PTTK w Olkuszu znajduje się sztandar Olkuskiej Kongregacji Kupieckiej z 1924 roku.

Nie można zapomnieć również o olkuskich wodociągach, których historia sięga co najmniej połowy XV wieku, jako że wodę do miasta dostarczano już wówczas drewnianymi rurami.

Pod pomnikiem św. Jana Pawła II na dziedzińcu katedry wawelskiej złożono kwiaty. Wśród przybyłych gości byli: Prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Olkuszu, Alfred Szylko, Przewodniczący Rady Nadzorczej Olkuskich Wodociągów Tadeusz Chwast, Przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego prof. Jan Duda, Prezes Stowarzyszenia Szansa Białej Przemszy Józef Niewdana, emerytowany główny mechanik Kopalni Olkusz-Pomorzany Jan Chojowski oraz inicjator obchodów Narodowego Święta Pracy w oparciu o tradycje Srebrnego Miasta, wiceprezes Stowarzyszenia Szansa Białej Przemszy oraz członek działającej przy olkuskim oddziale PTTK grupy eksploracyjnej Bractwo Kopackie, Franciszek Rozmus.

Tegoroczne uroczystości odbyły się pod patronatem arcybiskupa metropolity krakowskiego oraz zastępcy przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski Marka Jędraszewskiego, a także Sejmiku Województwa Małopolskiego. List okolicznościowy odczytał w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP minister Wojciech Kolarski.

Franciszek Rozmus

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×
Skip to content