2,6 C
Warszawa
poniedziałek, 22 kwietnia, 2024

Stowarzyszenie im. Kornela Morawieckiego – Andrzej Lubelski

26,463FaniLubię

W marcu bieżącego roku w Warszawie zostało zarejestrowane Stowarzyszenie im. Kornela Morawieckiego. Na prezesa zarządu został wybrany Andrzej Lubelski, bliski współpracownik Marszałka i przyjaciel towarzyszący mu aż do ostatnich chwil życia. Ponadto w zarządzie Stowarzyszenia znajdują się osoby związane z biznesem, służbą zdrowia, prawnicy i działacze polonijni.

Dlaczego powstało Stowarzyszenie?

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Pomysł się narodził już pod koniec 2019 roku. 10 października złożyłem do Prezydenta Miasta Kielc Bogdana Wenty i ówczesnego Przewodniczącego Rady Miasta wniosek o upamiętnienie śp. Kornela Morawieckiego przez nazwanie jego imieniem ulicy, ronda, skweru, parku lub innego miejsca w Kielcach.

Byłem bardzo miło zaskoczony pozytywną odpowiedzią na moje pismo. Poinformowano mnie jednak, że o takie inicjatywy mogą wnioskować legalnie działające partie, stowarzyszenia, fundacje lub inne organizacje. Dodatkowo powinny być one w jakiś sposób związane z Kielcami. Na przykład mieć siedzibę w tym mieście. Rejestracja stowarzyszenia jest czasochłonna. Chcąc jak najszybciej osiągnąć cel, zwróciłem się o poparcie mojej inicjatywy do przewodniczących dwóch klubów w Radzie Miasta.

Rok później Kornel Morawiecki wieloletni działacz i założyciel Solidarności Walczącej został patronem nowej prawie jednokilometrowej ulicy w Kielcach z wiaduktem nad torami.

Ten przykład uświadomił kilku moim kolegom i mnie, że jeżeli chcemy kultywować pamięć śp. Kornela Morawieckiego i pielęgnować jego patriotyczne posłanie, to musimy zarejestrować stowarzyszenie.

Jakie są cele Stowarzyszenia?

Działalność Stowarzyszenia koncentruje się głównie na dwóch obszarach. Nazwaliśmy je patriotyczny i polonijny. Uważamy, że obydwa cele są ze sobą powiązane i powinny być realizowane równolegle.

Celem patriotycznym Stowarzyszenia jest upamiętnienie Kornela Morawieckiego i innych patriotów polskich, dających swoim życiem świadectwo niezłomnego i odważnego działania na rzecz wolności jednostki jako istoty społecznej, suwerenności, niepodległości, rozwijania samorządności oraz propagowania idei solidarności społecznej opartej na tradycyjnych wartościach konserwatywnych, takich jak Bóg, państwo, rodzina i autorytet, a także prawdy historycznej.

Celem polonijnym jest wsparcie Polonii w utrzymywaniu więzi z Ojczyzną, promocja Polski za granicą, organizacja współpracy kulturalnej, edukacyjnej i biznesowej pomiędzy Polską i Polonią na świecie, dbałość o polonijną młodzież i seniorów, wspieranie dostępu do informacji historycznej, prezentacja regionów Polski.

Temat polonijny był bardzo bliski śp. Kornelowi Morawieckiemu.

W 2018 roku przekonałem go, aby jeszcze mocniej zaangażował się w budowanie silnych relacji polsko-polonijnych. Sam jako przedstawiciel Polonii uważam, że potencjał Polonii, a zwłaszcza Polonii Amerykańskiej, liczącej około 10 milionów osób, nie jest do końca wykorzystany. Zainicjowaliśmy wspólnie kilka ciekawych projektów.

Wspomnę o jednym. Z mojej inicjatywy Komitet Parady Dnia Konstytucji 3 Maja, która odbywa się corocznie w Chicago i w której uczestniczy kilkadziesiąt tysięcy ludzi, zaprosił Kornela Morawieckiego jako pierwszego Honorowego Marszałka Parady do uczestnictwa w tym bardzo ważnym dla Polonii Amerykańskiej wydarzeniu. Kornel Morawiecki z radością przyjął zaproszenie. Niestety wszystkie projekty pokrzyżowała jego choroba i śmier

. Dodam jako ciekawostkę, że polonijny artysta z Chicago skomponował na cześć śp. Kornela Morawieckiego utwór, który stał się hymnem naszego Stowarzyszenia.

Dlaczego Kielce?

Na stałe mieszkam w Warszawie, ale w przeszłości byłem związany z Kielcami. Dlatego organizowałem Marszałkowi Morawieckiemu wszystkie wyjazdy w Świętokrzyskie i jego pobyty w Kielcach. Podczas tych wizyt poznaliśmy dużo ciekawych ludzi. A i Kornel wspominał te wizyty bardzo ciepło i lubił do Kielc wraca.

Chciałbym, żeby Kielce jako pierwsze miasto wojewódzkie wysłało mocny sygnał, że podobne inicjatywy powinny być realizowane w miastach wojewódzkich w Polsce i innych miejscowościach, a może również i za granicą.

Najbliższe projekty

Stowarzyszenie zamierza wejść w skład organizacji Rady Polonii Świata, a w przyszłości otworzyć oddział Stowarzyszenia w Stanach Zjednoczonych.

13 maja w imieniu Stowarzyszenia im. Kornela Morawieckiego zwróciłem się do Prezydenta Miasta Bogdana Wenty z prośbą o udostępnienie miejsca przy ulicy Kornela Morawieckiego w Kielcach, na którym moglibyśmy umieścić kamień z tablicą pamiątkową. Chcielibyśmy, aby odsłonięcie tablicy odbyło się z okazji 40. rocznicy powstania Solidarności Walczącej. Myślę, że projekt zakończy się pozytywnie, bo w zeszłym roku pan prezydent wskazał miejsce, gdzie taki kamień moglibyśmy umieści.

11 kwietnia w imieniu Stowarzyszenia złożyłem wniosek do Przewodniczącego Rady Miasta Kielce Jarosława Karysia o nadanie rondu imienia Solidarności Walczącej. Dodam, że ulica Kornela Morawieckiego zakończona jest dwoma nowymi rondami. We wniosku argumentowałem, że to bardzo ważna inicjatywa, a naszym obowiązkiem jest dbać, aby nie zaginęła pamięć o tych, którzy poświęcili swoje życie za naszą wolność. 16 maja otrzymaliśmy pismo z informacją, że pan Karyś przekazał wniosek do omówienia na posiedzenie zespołu do spraw nazewnictwa ulic i placów w mieście. Niestety wniosek został zaopiniowany negatywnie. Próbowałem się skontaktować z przewodniczącym, ale nie odpowiadał na telefony. Mam nadzieję, że kielecka Rada Miasta zauważy znaczenie Solidarności Walczącej.O ważne rzeczy trzeba się upominać. Mimo nieprzychylności kilku osób nie możemy się poddawać. Rozmawiałem już w tej sprawie z kilkoma radnymi w Kielcach i to nie tylko z koalicji rządzącej. Są zgodni, że Solidarność Walcząca jest symbolem patriotyzmu i walki o wolność. Uważają, że o takich symbolach musimy pamiętać, a młode pokolenia powinny się na nich uczyć miłości do ojczyzny. Mamy też duże wsparcie niektórych parlamentarzystów świętokrzyskich, na przykład pomaga nam pani Anna Krupka sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

Chcemy uczcić w Kielcach 40-lecie powstanie Solidarności Walczącej. Wspólnie ze Stowarzyszeniem Głos Seniora zorganizujemy 18 czerwca imprezę pod hasłem Międzypokoleniowy Marsz Patriotyczny. Głównym jego celem jest przekazanie młodemu pokoleniu idei patriotyzmu i wartości Solidarności Walczącej.

Myślę, że takie inicjatywy powinny być monitorowane i wspierane przez patriotyczne media, takie jak Gazeta Obywatelska. Na pewno to by nam pomogło w realizacji projektów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content