19.8 C
Warszawa
poniedziałek, 20 maja, 2024

Agnieszka Franków-Żelazny pokieruje Filharmonią Sudecką od września

26,463FaniLubię

W ubiegłym tygodniu Zarząd Województwa Dolnośląskiego powołał na stanowisko dyrektora Filharmonii Sudeckiej im. Józefa Wiłkomirskiego jedną z najbardziej uznanych dyrygentek chóralnych w Polsce i Europie. Agnieszka Franków – Żelazny jest profesorem sztuk muzycznych, pedagogiem, menadżerem kultury i… biologiem.

Z kierowanymi przez siebie zespołami zrealizowała ponad 1200 utworów chóralnych oraz blisko 300 wokalno-instrumentalnych, dokonała ponad 22 nagrań płytowych i wielu prawykonań muzyki polskiej. Laureatka wielu prestiżowych nagród, m. in. Fryderyków czy Nagrody Polskiej Akademii Nauki Juvenes Wratislaviae; odznaczona Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

– Moją intencją jest żeby zmiany dyrektorskie były płynne, przeprowadzone w sposób przemyślany, żeby nowy dyrektor miał czas i mógł się zapoznać z instytucją zanim zacznie nią zawiadywać – mówi Krzysztof Maj z zarządu województwa.

Agnieszka Franków – Żelazny obejmie stanowisko dyrektora Filharmonii Sudeckiej im. Józefa Wiłkomirskiego w Wałbrzychu 1 września 2022,  w 45. sezonie artystycznym funkcjonowania tej instytucji. Nowa dyrektor deklaruje kontynuowanie wieloletniej, mistrzowskiej tradycji zapoczątkowanej przez założyciela i pierwszego dyrektora filharmonii – Józefa Wiłkomirskiego, jak również eksplorowanie nowych przestrzeni artystycznych – ze szczególnym naciskiem na ofertę muzyczną najwyższej próby.

– Jestem pełna nadziei na naprawdę dobre 5 lat. Znam orkiestrę, ponieważ przez wiele lat uczestniczyłam w charakterze chórmistrza w przygotowaniu koncertów. Jestem przekonana, że uda nam się wypracować nowy model, który połączy to co jest charakterystyczne dla instytucji i naprawdę wysoki poziom artystyczny, na który zasługuje orkiestra, melomani i mieszkańcy regionu – mówi Agnieszka Franków-Żelazny.

Koncepcja prowadzenia filharmonii w Wałbrzychu przedstawiona przez Franków – Żelazny jest różnorodna, dbająca zarówno o melomanów, jak i pracowników tej instytucji kultury. W zarysie repertuarowym na pierwsze 2 lata działalności Agnieszki Franków-Żelazny znalazły się dzieła symfoniczne, koncertowe wersje dzieł operowych, koncerty jazzowe i muzyki filmowej, wykonania inspirowane muzyką świata, formy wokalno-instrumentalne z udziałem chórów i solistów. Program zawiera szeroką ofertą muzyki polskiej, gościnne występy zespołów wokalno-instrumentalnych specjalizujących się w muzyce renesansowej i barokowej oraz projekty przy udziale młodych artystów.

Dyrygentka stawia też na współpracę transgraniczną z Czechami i Niemcami, chcąc wzmocnić pozycję filharmonii także poza województwem dolnośląskim. Wirtuozerska oprawa w filharmonii ma nie tylko przyciągać nowych słuchaczy, którzy dotychczas nie korzystali z jej oferty. Ma być miejscem, z którego dumni będą zarówno pracujący tu muzycy, jak i mieszkający wokół melomani. Filharmonia Sudecka ma szansę stać się wizytówką naszego regionu.

– Mam nadzieję, że rodzinna atmosfera wśród pracowników filharmonii zostanie utrzymana, a ponadto instytucja nadal będzie się rozwijać – dodała Elżbieta Łaganowska, która będzie kierować instytucją do końca sierpnia br.

Źródło: Biuro Prasowe Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content