1 C
Warszawa
niedziela, 4 grudnia, 2022

Prawo.pl: notariusze z nowymi uprawnieniami, ale pod kontrolą

26,463FaniLubię

Projektowana nowelizacja ustawy Prawo o notariacie przewiduje, że notariusze będą mogli wpisywać hipoteki do ksiąg wieczystych, a także wydawać notarialne nakazy zapłaty. Z nowymi kompetencjami wiązać się będą procedury kontrolne: dochodzenie dyscyplinarne oraz możliwość zawieszania notariuszy przez Ministra Sprawiedliwości – informuje Prawo.pl.

Z informacji uzyskanych przez Prawo.pl w sprawie projektu ma być zwołane nadzwyczajne posiedzenie KRN, analizuje go też Stowarzyszenie Notariuszy RP.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Ministerstwo Sprawiedliwości podkreśla, że pozycja notariusza różni się od pozycji innych zawodów zajmujących się świadczeniem usług prawnych, ponieważ notariusz ma zapewnić bezpieczeństwo obrotu prawnego. W myśl projektu ma być więc funkcjonariuszem publicznym.

W cytowanym przez Prawo.pl uzasadnieniu Ministerstwa Sprawiedliwości czytamy, że „w przestrzeni publicznej niestety ciągle pojawiają się liczne doniesienia o poważnych nieprawidłowościach przy wykonywaniu czynności notarialnych. Niejednokrotnie mają one związek z działalnością kryminalną, w tym w ramach zorganizowanych grup przestępczych. Zdarza się, że sami notariusze w związku z pełnieniem obowiązków, takich przestępstw się dopuszczają”.

Sposobem na nieprawidłowości mają być unormowania dotyczące odpowiedzialności dyscyplinarnej notariuszy oraz wzmocnienia nadzoru. W opinii ekspertów portalu Prawo.pl resort chce wprowadzenia przepisów regulujących zawieszenie notariusza w czynnościach poprzez postanowienie ministra.

Zawieszenie notariusza w czynnościach skutkować będzie zawieszeniem z mocy prawa w pełnieniu wszelkich funkcji w samorządzie notarialnym, a wniesienie zażalenia (do Sądu Okręgowego w Warszawie, w ciągu siedmiu dni) na postanowienie o zawieszeniu nie wstrzyma jego wykonania.

Prawo.pl informuje, że zmiany obejmą też bieg przedawnienia dyscyplinarnego, którego przerwanie będzie następowało wskutek wszczęcia dochodzenia dyscyplinarnego lub złożenia wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego.

Minister Sprawiedliwości powoła również spośród kandydatów wskazanych przez Krajową Radę Notarialną Rzecznika Dyscyplinarnego Notariatu, który ma prowadzić dochodzenia dyscyplinarne, składać wnioski o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego oraz występować w roli oskarżyciela przed sądami dyscyplinarnymi w sprawach, w których złożył wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego.

Pełen tekst artykułu: https://www.prawo.pl/prawnicy-sady/zmiany-w-postepowaniu-dyscyplinarnym-notariuszy,515419.html

Źródło informacji: PAP MediaRoom

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Żródło:PAP MediaRoom

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
321SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×
Skip to content