1 C
Warszawa
niedziela, 4 grudnia, 2022

Wspomnienie o Zygmuncie Sokólskim – Wojciech Podgórzak

26,463FaniLubię

Żegnam dziś Zygmunta, męża, ojca, dziadka, brata, kolegę, mojego serdecznego Przyjaciela. Odszedł do Pana w sobotę, 7 maja 2022 roku.

Zygmunt miał bogate i ciekawe życie. W latach 1980–1981 był współorganizatorem i wiceprzewodniczącym Komisji Zakładowej „Solidarności” w warszawskim przedsiębiorstwie BUDREM. Po 13 grudnia 1981 roku nadal działał aktywnie w podziemiu solidarnościowym, w Porozumieniu CDN, przekształconym w MRKS. Razem z Bogusławem Gołębiowskim i Leszkiem Maciejewskim tworzył piątkową strukturę w tzw. Pionie PZO MRKS. Współorganizował akcje specjalne MRKS, a także sieć kolportażu podziemnej prasy, książek, ulotek, znaczków, kaset magnetofonowych. Współpracował z wrocławskim oddziałem „Solidarności Walczącej”, skąd otrzymywał do kolportażu „Biuletyn Dolnośląski”, „Solidarność Walczącą”, książki i znaczki tej organizacji. Tworzył sieć kontaktów, zajmował się wymianą podziemnej prasy z Poznaniem, Krakowem i Nową Hutą. W 1982 roku brał udział w przygotowaniu tablicy pamiątkowej poświęconej zamordowanym górnikom z KWK „Wujek”. Tablica została wmurowana na pl. Zwycięstwa w Warszawie.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Zygmunt zajął się również budową tajnej drukarni wydawnictwa CDN w Warszawie przy ul. Samarytanka.

Za bezkompromisową działalność zwolniono go z pracy w 1982 roku, potem SB nękała go ciągłymi śledztwami, przesłuchaniami i zatrzymaniami.

Po 1989 roku został członkiem fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”. Do końca działał też w Stowarzyszeniu „Solidarność Walcząca”.

Zygmunt był odważny i wytrwały. Sprzeciwiał się komunistycznemu złu i dzielnie walczył z przeciwnościami, których nie szczędził mu los.

Za działalność na rzecz niepodległej i wolnej Polski został odznaczony:

• Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski,

• Krzyżem Wolności i Solidarności,

• Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości,

• Krzyżem Służby Niepodległości,

• Odznaką Działacza Opozycji Antykomunistycznej.

Zygmunt był prawdziwym wielkim patriotą. Mogę powiedzieć, parafrazując Poetę, że szedł wyprostowany wśród tych, co na kolanach, szedł był wierny.

Zygmuś, niech Pan przyjmie Cię do swego Domu!

Wojciech Podgórzak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
321SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×
Skip to content