22.3 C
Warszawa
sobota, 18 maja, 2024

Dzień trzeci maja – Marta Morawiecka

26,463FaniLubię

Z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja symbolizującej wolę wzmocnienia i unowocześnienia Rzeczpospolitej odbyło się wiele uroczystości w kraju i na świecie, a my wszyscy z dumą wywiesiliśmy polską flagę. Zakazane w czasie okupacji niemieckiej i sowieckiej, nielegalne w czasach PRL święto, dziś unaocznia nam siłę i mądrość wspólnego działania dla dobra całego narodu.

Chcąc korzystać z pory, w jakiej się Europa znajduje, i z tej dogorywającej chwili, która nas samym sobie wróciła, wolni od hańbiących obcej przemocy nakazów, ceniąc drożej nad życie, nad szczęśliwość osobistą – egzystencyją polityczną, niepodległość zewnętrzną i wolność wewnętrzną narodu […] dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia ojczyzny naszej i jej granic, z największą stałością ducha niniejszą konstytucję uchwalamy.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Dzień 3 maja jest także dniem urodzin mego Taty, Kornela Morawieckiego. Przyszedł na świat w 1941 roku, w 150. rocznicę uchwalenia Ustawy Zasadniczej, kiedy nad Polską zapadła straszliwa noc niemieckiej i sowieckiej okupacji. Od dziadków wiem, że był chorowitym chłopcem. Rodzice drżeli o niego, ale babcia Hela wbrew wszystkim obawom wierzyła, że będzie wybitnym człowiekiem. Pan Bóg rozpalił w jego sercu marzenie o wolności. A Tato z Bożą i ludzką pomocą je urzeczywistnił.

Serdecznie dziękuję wszystkim członkom i sympatykom Solidarności Walczącej za udział w naszych skromnych wrocławskich uroczystościach 3 maja br.

Najpierw z towarzyszeniem warty honorowej oraz dwóch pocztów sztandarowych złożyliśmy kwiaty pod tablicą na Skwerze im. Kornela Morawieckiego. Przypomnieliśmy sobie wówczas cele Solidarności Walczącej, dewizę oraz przysięgę. Następnie uczestniczyliśmy we Mszy św. w kościele Najświętszej Marii Panny na Piasku w intencji Ojczyzny, śp. Taty oraz innych zmarłych działaczy niepodległościowych. Kapelan Stowarzyszenia Solidarności Walczącej ks. Marcin Werczyński przywołał rolę Matki Najświętszej w dziejach naszego narodu. Zwrócił uwagę, że współcześni wielcy polscy święci, ksiądz prymas Stefan kardynał Wyszyński, papież Jan Paweł II oraz ksiądz Jerzy Popiełuszko całe swoje życie zawierzyli Niepokalanej. Jej potężna siła ujawniła się już na weselu w Kanie Galilejskiej. W trosce o weselników powiedziała Jezusowi: Nie mają wina. Chrystus dokonał pierwszego cudu, przemieniając ku radości nowożeńców wodę w wino.

Po modlitwie spotkaliśmy się w siedzibie Stowarzyszenia oraz redakcji Gazety Obywatelskiej, aby wziąć udział w debacie konstytucyjnej z udziałem zaproszonych gości – potomka posłów Sejmu Wielkiego, Michała hr. Kwileckiego oraz profesora politologii Politechniki Wrocławskiej, Zdzisława Ilskiego. Nie obyło się bez porównań ze współczesnością. Prof. Ilski zwrócił uwagę, że opracowana przez Kornela Morawieckiego koncepcja wolnościowej ordynacji wyborczej ma swój pierwowzór w Konstytucji 3 Maja – głosowanie odbywało się na dowolną liczbę kandydatów przez wrzucenie kulki do jednej z dwóch skrzynek: aprobatywnej lub negatywnej.

Pamięć Marszałka Seniora uczczono też w innych miejscach: w Warszawie w kościele św. Anny i na miejscu doczesnego spoczynku na Wojskowych Powązkach oraz w Obornikach Śląskich pod tablicą pamiątkową, gdzie złożono kwiaty.

Serdeczne Bóg zapłać!

Marta Morawiecka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content