27.2 C
Warszawa
poniedziałek, 27 maja, 2024

RePlan: ugody frankowiczów coraz mniej opłacalne

26,463FaniLubię

Frankowicze, którzy w ostatnim czasie zawarli ugody z bankami mogli „wpaść z przysłowiowego deszczu pod rynnę” – twierdzi Agnieszka Celejowska – ekspert RePlan.

Kolejna już podwyżka stóp procentowych, która miała miejsce 5 maja 2022 r. może istotnie wpłynąć na decyzje frankowiczów w sprawie składania pozwów do sądu.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Ugody, choć zwalniają z blisko dwuletniego procesu sądowego i są wykonywalne właściwie zaraz po ich podpisaniu, przestają być atrakcyjną formą na rozwiązanie problemu kredytu we frankach.

Zawarcie porozumienia i przejście na kredyt złotowy skutkuje ich oprocentowaniem stawką WIBOR. A ten po ostatnich podwyżkach zbliża się do poziomu 7%. Obecnie WIBOR 3M jest na poziomie 6,34 %, a WIBOR 6M na poziomie 6,55% wg notowań z 5 maja 2022.

Jak zgodnie twierdzą eksperci banku ING czy BNP Paribas, którzy teraz prześcigają się w publikacji prognozowanych wzrostów stóp procentowych, nie była to ostatnia podwyżka. Otwarcie mówi się o „pozytywnym wariancie” zatrzymania wysokości stóp procentowych na poziomie 7,5 – 8 %… a to oznacza wzrost raty kredytu o kolejne kilkaset złotych.

Najwyraźniej eksperci mają rację co do dalszego wzrostu stóp procentowych, skoro nawet premier podczas swojego wystąpienia na Europejskim Kongresie Gospodarczym dnia 25 kwietnia 2022 roku obiecał pomoc osobom płacącym kredyty w polskiej walucie.

Cóż, cała ta sytuacja to istny „chichot losu”, który obecnie jest odrobinę łaskawszy dla frankowiczów – twierdzi Agnieszka Celejowska z Replan. Choć ich raty również wzrosły przez osłabienie polskiej złotówki względem szwajcarskiej waluty.

Galopująca inflacja dotyka ich tak samo jak osoby płacące kredyty w polskich złotych oraz wszystkich ludzi żyjących w Polsce. Ceny artykułów pierwszej potrzeby wzrosły o wiele więcej niż oficjalna inflacja opublikowana za kwiecień czy prognozowana na maj.

Świadczy o tym chociażby analiza cen detalicznych, prowadzona przez UCE Research, Hiper-Com Poland i Wyższe Szkoły Bankowe. W marcu 2022 roku w sklepach było drożej dokładnie o 15,6 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2021 roku. Jednak niektóre kategorie produktów zaliczyły aż dwucyfrowe wzrosty: produkty tłuszczowe np. zanotowały wzrost o 53,8 proc. r/r, mąka 28 proc., wołowina 30,2 proc., drób zdrożał – o 15,2 proc., mięso wieprzowe o 12 proc.

Mimo tak znacznego wzrostu cen żywności, dotykającego absolutnie wszystkich, frankowicze nie zostali ujęci w programach pomocowych rządu.

Dlatego eksperci RePlan spodziewają się w najbliższym czasie wzrostu zainteresowania frankowiczów pozwami do sądu, tym bardziej, że oferta RePlan jest unikalna na polskim rynku.

Przypomnijmy, że RePlan oferuje prowadzenie postępowania sądowego bez konieczności ponoszenia jakichkolwiek kosztów postępowania i zapewnia pokrycie kosztów zasądzonych na rzecz banku, gdyby sprawa została przegrana – w zamian za wynagrodzenie płatne jedynie w przypadku sukcesu.

Ta forma finansowania stanowi odpowiedź na wzrost wydatków w gospodarstwach domowych oraz daje nadzieję na walkę z bankiem dla osób, których nie stać obecnie na złożenie pozwu do sądu albo dla których ryzyko poniesienia kosztów banku w razie przegrania sprawy sądowej stanowi dużą barierę, której nie są w stanie przejść.

Źródło informacji: RePlan

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Żródło:PAP MediaRoom

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content