30,5 C
Warszawa
piątek, 19 sierpnia, 2022

Czech Cybertron 2022

26,463FaniLubię

W dniach 27-28 kwietnia w Dvur Kralove odbywa się konkurs wiedzy o cyberbezpieczeństwie – Czech Cybertron 2022. W konkursie biorą udział uczniowie z Dolnego Śląska oraz Kraju Kralovohradeckiego w ramach współpracy obu regionów.

Dziesięcioro uczniów z Dolnego Śląska, którzy biorą dziś udział w konkursie to laureaci dolnośląskich eliminacji. Spośród 45 drużyn wyłonionych zostało 5 najlepszych dwuosobowych zespołów, które w ramach nagrody pojechały do Czech.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Wraz z uczniami do Czech pojechało również pięciu nauczycieli, którzy w trakcie wydarzenia mają okazję do nawiązywania nowych relacji oraz czerpania inspiracji do kolejnych projektów.

Konkurs wiedzy o cyberbezpieczeństwie to kolejna inicjatywa podejmowana w ramach współpracy Dolnego Śląska i Kraju Kralovohradeckiego. W ostatnim czasie w Karpaczu odbyły się warsztaty gastronomiczne oraz turniej piłki ręcznej dla uczniów obu regionów. Zajęcia odbywały się pod okiem ekspertów.

Cyberbezpieczeństwo obecnie nabiera szczególnego znaczenia, które chcemy podkreślać w naszych działaniach. Inicjatywa ma na celu doskonalenie wiedzy i umiejętności naszych uczniów w warunkach zbliżonych do realnego funkcjonowania firm i infrastruktury strategicznej. W Czechach nasi uczniowie będą mogli doskonalić swoje umiejętności w systemach naśladujących funkcjonowanie elektrowni jądrowej. W tym roku będziemy chcieli zorganizować podobne warsztaty jeszcze raz – tym razem na Dolnym Śląsku

 – mówi Wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Polsko-Czeskie wydarzenie ma przede wszystkim zainteresować młodych ludzi tematem cyberbezpieczeństwa, zachęcić ich do zgłębiania wiedzy w obszarze współczesnych zagrożeń cyfrowych, ale również dać młodzieży szanse na nawiązanie nowych relacji.

Tematem unikatowego ćwiczenia praktycznego był atak na systemy sterowania i zarządzania modelem elektrowni atomowej.

Uczniowie zostali podzieleni na dwa zespoły, jeden był odpowiedzialny za obronę części produkcyjnej elektrowni, czyli systemów zarządzania i sterowania. Drugi zespół skupiał się
na kompleksowej ochronie cybernetycznej całej elektrowni, w tym reżimie wejścia i bezpieczeństwie radiologicznym.

Oba zespoły współpracowały, aby chronić infrastrukturę elektrowni i systemy sterowania przed możliwymi cyberatakami. Ich głównym celem będzie wczesne wykrycie cyberataku i późniejsza prawidłowa reakcja na niego. Kolejnym zadaniem będzie wyeliminowanie skutków ataku oraz analiza kryminalistyczna całego procesu, w tym przetworzenie opisu ataku.

Kolejna edycja konkursu ma tym razem odbyć się w Polsce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
322SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×
Skip to content