21.8 C
Warszawa
środa, 24 lipca, 2024

60 km linii kolejowych na Dolnym Śląsku zostanie rewitalizowanych oraz rozbudowanych w ramach Programu Kolej Plus

26,463FaniLubię

Rząd przedstawił Program Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus do 2028,  polegający na budowie, odbudowie i rewitalizacji linii kolejowych w Polsce. Do realizacji zakwalifikowano 34 inwestycje w 11 województwach, które zostaną objęte dofinansowaniem, w tym 3 na Dolnym Śląsku.

Podczas konferencji, która odbyła się dzisiaj w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim omówiono 3 zakwalifikowane inwestycje na Dolnym Śląsku, które w przeciągu 6 lat mają zostać zrealizowane. Linia kolejowa Zgorzelec – Bogatynia zostanie zrewitalizowana w celu włączenia Bogatyni do sieci regionalnego wojewódzkiego transportu Kolejowego. Nastąpi budowa bazowej infrastruktury do uruchomienia Wrocławskiej Kolei Metropolitalnej, która poprawi jakość połączeń z Legnicy do  Wrocławia na odcinku Środa Śląska – Wrocław Świebodzki. Dodatkowo Złotoryja oraz powiat złotoryjski zostaną włączone do sieci regionalnego wojewódzkiego transportu kolejowego poprzez rewitalizację odcinka Legnica – Złotoryja – Jerzmanice-Zdrój.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

– Naszym celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu. Chcemy w ramach przyznawanych środków, w ramach budżetu państwa dofinansowywać rewitalizację i modernizację linii kolejowych. Szczęśliwie 3 projekty spośród 34, będą realizowane na Dolnym Śląsku – mówił Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski.

– Dolny Śląsk koleją stoi. Jako Samorząd Województwa co roku inwestujemy duże środki finansowe w nowy tabor kolejowy i rewitalizacje zapomnianych linii kolejowych. Wypełniamy białe plamy nowymi połączeniami kolejowymi, dzięki którym mieszkańcy naszego województwa zyskują alternatywę dla samochodu. Tym samym stajemy się jeszcze bardziej atrakcyjniejsi pod względem gospodarczym i turystycznym – mówił Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Grzegorz Macko.

W konferencji udział wzięła także Poseł na Sejm RP Pani Mirosława Stachowiak – Różecka.

Łączna wartość Budżetu Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus do 2028 roku wyniesie ponad 11 mld zł. Budżet zostanie zwiększony o 5,6 mld zł w celu zrealizowania pozostałych projektów.

Pełna lista 34 zakwalifikowanych inwestycji objętych dofinansowaniem w ramach Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus do 2028 r. dostępna jest na stronie internetowej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu:  https://duw.pl/pl/dla-mediow/aktualnosci/18218,60-km-linii-kolejowych-na-Dolnym-Slasku-zostanie-rewitalizowanych-oraz-rozbudowa.html

Źródło: Biuro Prasowe Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content