1 C
Warszawa
niedziela, 4 grudnia, 2022

Polska na World Expo w Dubaju – Agnieszka Marczak

26,463FaniLubię

Pierwsza wystawa światowa World Expo została zorganizowana w Londynie w 1851 roku w historycznym Crystal Palace, gdzie pokazano osiągniecia  angielskiej rewolucji przemysłowej. Historia tych wystaw jest fascynująca, bo wiąże się z przedstawianiem kolejnych wynalazków cywilizacyjnych prawie na wszystkich kontynentach.

W roku 1876 w Filadelfii zaprezentowano po raz pierwszy keczup oraz popcorn; później była Francja, w 1889 roku wybudowano specjalnie dla wystawy Wieżę Eiffla. W 1939 roku w Nowym Jorku pokazano pierwszą transmisję telewizyjną na żywo, wpisując się do historycznych dokonań World Fair.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

W tym roku gospodarzem jest Dubaj, miasto na Półwyspie Arabskim, reprezentujące po raz pierwszy Środkowy Wschód oraz Azję. Wystawa nosi nazwę World Expo 2020 (z powodu pandemii została przesunięta na 2021 rok). Od 1 października 2021 roku do 31 marca 2022 roku, czyli w ciągu 182 dni pokazano wszystkie osiągnięcia współczesnej cywilizacji. Po raz pierwszy wszystkie 192 kraje świata prezentowały wystawy we własnych pawilonach na olbrzymim terenie pod dachem. Organizatorzy przewidywali, że wystawę World Expo odwiedzi 18 milionów ludzi, ale było ich znacznie więcej. Hasło wystawy – „Łącząc umysły, tworzymy przyszłość” – odwołuje się do współpracy wszystkich wystawców w tworzeniu globalnego rynku handlowego oraz kooperacji państw w zwalczaniu kryzysów, w tym pandemii.

Polska wystawa (na powierzchni aż 2000 m kwadratowych) wzbudziła zainteresowanie dzięki koncepcji pawilonu, którego istotną częścią była kinetyczna rzeźba, przedstawiająca olbrzymie stado ptaków, wznoszących się nad całą polską wystawą. Inna artystyczna instalacja, „Polski Stół” została wykonana z polskiego drewna – 120 drewnianych modułów o charakterze multimedialnym. Przedstawiała ona kreatywność jako naszą cechę narodową, która prowadzi Polskę do osiągnięć gospodarczych, naukowych i kulturalnych pod hasłem „Polska. Twórczość inspirowana naturą”. W polskim pawilonie w ciągu sześciu miesięcy trwania World Fair odbyło się prawie tysiąc różnych wydarzeń, między innymi Dzień Polski, Polsko-Arabskie Forum Gospodarcze oraz Polsko-Afrykańskie Forum Gospodarcze. Program przygotowała PAIH – Polska Agencja Inwestycji Handlowych, dając prawie 2500 polskim firmom możliwość przedstawienia swoich osiągnięć.

Rozmawiam z Kamilą S., rezydentką Dubaju polskiego pochodzenia:

AM: Jakie wrażenie robi wystawa World Expo prezentująca osiągnięcia tylu państw, każdy po raz pierwszy w historii ze swoim własnym pawilonem?

Kamila: Wielkość tej wystawy jest imponująca, ale na tle innych państw polski pawilon wydaje się szczególnie ciekawy. Drzewa pokazują, jaką piękną naturę ma Polska. W Arabii Saudyjskiej nie ma drzew ani lasów, to kraj pustynny, więc drzewa znacząco się wyróżniają. Pokazana była też flora i fauna, wszystko ciekawie skomponowane. Natrafiłam też na polskie jedzenie, nie było pierogów, ale za to były placki ziemniaczane, kotlety i gulasz.

AM: Które zaprezentowane polskie wyroby podobały ci się najbardziej?

Kamila: Miód od Kulmy, kosmetyki Yonelle – kremy do twarzy, kolekcja szkła w stylu neorenesansowym oraz szkło z Krosna.

AM: Czy w sklepach w Dubaju są polskie produkty? Na przykład kosmetyki firm Inglot, Ziaja lub innych?

Kamila: Kosmetyki Inglot są w Mall of the Emirates – w dużym centrum handlowym w Dubaju.

AM: Wracając do World Expo, jak inne państwa prezentują swoje wyroby? Czy prezentowany jest produkt, który ma szansę technologicznie zmieni

świat? Historycznie właśnie na World Expo w 1939 roku w Nowym Jorku pokazano po raz pierwszy telewizję.

Kamila: Nie zauważyłam, ale pokazano tak dużo technologicznych pomysłów,  że nie sposób wyróżnić produktu, który mógłby zrewolucjonizować świat.

AM: Ilu Polaków tu mieszka? Czy w Dubaju są sklepy z polskimi produktami lub kawiarnie, w których spotykają się Polacy?

Kamila: Jest restauracja w Downtown Dubai – nazywa się Zapiekanka. Ale większej Polonii tutaj nie ma, Dubaj jest wielką konglomeracją ludzi wielu narodowości.

AM: Dziękuję za rozmowę.

Polski Pawilon na World Expo zaprezentował możliwości naszej gospodarki, wyraźnie przyciągając uwagę dziesiątek tysięcy ludzi. Była to znakomita okazja pokazania całemu światu naszych możliwości, nawiązania kontaktów handlowych i umożliwienia wejścia naszych firm na rynki arabskie, azjatyckie i afrykańskie. 1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
321SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×
Skip to content