24,3 C
Warszawa
wtorek, 16 sierpnia, 2022

Wrośnięci w Skałkę – Dobre Nowiny

26,463FaniLubię

Już nieprzerwanie od 550 lat na krakowskiej Skałce obecni są ojcowie paulini. Niedawno zainaugurowali oni obchody tego jubileuszu. Ich kulminacja nastąpi na przełomie czerwca i lipca br.

Położona w Krakowie nad brzegiem Wisły, nieopodal Wawelu bazylika pw. św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa i Męczennika oraz klasztor Paulinów na Skałce jest – obok katedry na Wawelu – najważniejszym miejscem kultu św. Stanisława, biskupa i męczennika. Jest sanktuarium męczeństwa tego świętego. To właśnie w tym miejscu, choć w zupełnie innej jeszcze wtedy świątyni, 11 kwietnia 1079 r. polski biskup, stając w obronie chrześcijańskiego prawa moralnego, został zamordowany przez wysłanników polskiego króla. Paulinów sprowadzono na Skałkę m.in. dla wzmocnienia kultu św. Stanisława.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Skałka jest prawdziwą „szkołą polskości”. W bazylice znajduje się ołtarz św. Stanisława, biskupa i męczennika z łaskami słynącym obrazem oraz relikwiami: fragmentem kości jego ręki, drewnianą kłodą, na której według tradycji rozczłonkowano ciało hierarchy, oraz noszącym ślady krwi progiem ówczesnego ołtarza (doczesne szczątki św. Stanisława spoczywają obecnie w centralnym miejscu katedry na Wawelu). Skałeczny ołtarz św. Stanisława stanowi szczególne miejsce modlitwy, a modlący się za wstawiennictwem tego biskupa i męczennika wierni do dziś otrzymują od Boga wiele łask. Na Skałce zobaczyć można również słynną sadzawkę, nazywaną „Chrzcielnicą Narodu” (istnieje szereg świadectw, że dzięki zaczerpniętej z niej wodzie, używanej z wiarą popartą żarliwą modlitwą do Boga za wstawiennictwem św. Stanisława, wielu ludzi uleczonych zostało z różnorakich chorób – zwłaszcza oczu i skóry), Panteon Narodów – miejsce wiecznego spoczynku wielu wybitnych Polaków, oraz Ołtarz Trzech Tysiącleci. W 1991 r. na Skałce gościł św. Jan Paweł II, który spotkał się tam z młodzieżą. Każdego roku w maju – w uroczystość ku czci św. Stanisława – z Wawelu na Skałkę wyrusza uroczysta procesja.

Ważnymi wydarzeniami obchodów jubileuszu będą m.in.: uroczysta Msza Święta sprawowana na Skałce 22 czerwca, w rocznicę podpisania umowy fundacyjnej dokonanej w 1472 r. przez kanonika i dziejopisa Jana Długosza, oraz modlitwa na Wawelu 9 lipca, w dzień zatwierdzenia tej fundacji przez króla Kazimierza Jagiellończyka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Żródło:Dobre Nowiny

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
322SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×
Skip to content