18,6 C
Warszawa
poniedziałek, 2 października, 2023

Prezentacja tradycyjnych stołów wielkanocnych

26,463FaniLubię

Lokalne potrawy, wypieki czy ozdoby to część tradycji Świąt Wielkiej Nocy. W minioną sobotę w jeleniogórskiej Galerii Nowy Rynek mieliśmy okazję podziwiać prezentacje tradycyjnych stołów wielkanocnych, palm i pisanek. Wydarzenie zorganizował Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, wspólnie z organizacjami działającymi na rzecz rozwoju obszarów wiejskich i Kołami Gospodyń Wiejskich, a uczestniczyli w nim marszałek Cezary Przybylski oraz wicemarszałek Grzegorz Macko.

– Dolny Śląsk jest regionem niezwykle różnorodnym. Ludzie przyjechali tu z różnych stron Polski, Europy, a nawet świata i przywieźli swoje tradycje, obyczaje, pieśni, ale też potrawy. Prezentacja Tradycyjnych Stołów Wielkanocnych, którą zorganizowaliśmy jako samorząd województwa to piękne połączenie kultywowanej z pokolenia na pokolenie tradycji z teraźniejszością. Koła Gospodyń Wiejskich z kilkunastu dolnośląskich powiatów zaprezentowały świąteczne potrawy i wypieki oraz rękodzieła charakterystyczne dla obszarów wiejskich naszego regionu. Nie zabrakło misternie przygotowanych pisanek i palm wielkanocnych oraz występów zespołów ludowych. Takie spotkania budują naszą regionalną tożsamość oraz budują wspólnotę – mówi marszałek Cezary Przybylski.

Samorząd województwa każdego roku współorganizuje Prezentację Tradycyjnych Stołów Wielkanocnych, Palm i Pisanek. W tym roku po raz pierwszy impreza odbyła się w Jeleniej Górze. Na kilkudziesięciu stołach zaprezentowano tradycyjne świąteczne potrawy oraz słodkości przygotowane przez dolnośląskie Koła Gospodyń Wiejskich. Celem wydarzenia jest kultywowanie tradycji i zwyczajów związanych z Wielkanocą. Dodatkową atrakcją były występy zespołów ludowych, kiermasz regionalnego rękodzieła oraz konkursy na najpiękniejszą palmę i pisankę wielkanocną.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

– Wspierając kulturowe dziedzictwo naszego regionu, jak każdego roku, zorganizowaliśmy prezentację tradycyjnych potraw, ale też ozdób świątecznych, czyli palm i pisanek. Ich różnorodność i kunszt osób, które je przygotowały po raz kolejny zachwyciły nas i wszystkich, którzy przybyli na nasze wydarzenie – dodaje wicemarszałek Grzegorz Macko.

Laureaci konkursu w kategorii Palma Wielkanocna:

I miejsce – KGW „Folk” w Przedwojowie

II miejsce – KGW Lutomia Dolna

III miejsce – KGW Domaniowice

Wyróżnienie – KGW „Lubiechowianki” z Lubiechowej

Laureaci konkursu w kategorii Pisanka Wielkanocna:

I miejsce – KGW „Lubiechowianki” z Lubiechowej

II miejsce – KGW w Laskach

III miejsce – KGW Lutomia Dolna

Wyróżnienie – KGW w Piekarach

Ponadto zostały przyznane dodatkowe wyróżnienia dla:

– KGW Piekary

– KGW Mysłaków

– KGW Czarny Bór

– KGW Jordanki

Źródło: Biuro Prasowe Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×
Skip to content