2,9 C
Warszawa
środa, 1 lutego, 2023

Szmata najcenniejszym skarbem! – Dobre Nowiny

26,463FaniLubię

Jednym z największych skarbów bł. Henryka Suzo (Seuse) (ok. 1295/1300-1366), wielkiego dominikańskiego mistyka, wizjonera i teologa, autora Księgi Mądrości Przedwiecznej – najpoczytniejszego duchowego bestsellera schyłkowego średniowiecza, i „trubadura” ukrzyżowanego Chrystusa była… zwykła szmata. Dlaczego?

Pewnego dnia rano, po Mszy Świętej, gdy bł. Henryka Suzo siedział w swojej celi, rozmyślał i marzł, usłyszał nagle wewnętrzny głos: „Otwórz okno, popatrz i ucz się!”. Otworzył i wyjrzał. „Zobaczył lecącego krużgankami psa, który niósł jakąś lichą szmatę i bawił się nią: podrzucał, ciskał o ziemię i darł – czytamy w autobiograficznym dziele pt. Życie. – Sługa podniósł wzrok, westchnął w duchu, a wewnętrzny głos powiedział mu: «tak samo będzie z tobą w słowach braci. Będą tobą pomiatać i targać». Sługa pomyślał w sobie: «Skoro nie może być inaczej, zgódź się na wszystko. Patrz tylko, jak ta szmata pozwala by nią pomiatano i czyń podobnie». Zeszedł na krużganki i zabrał tę szmatę. Przez wiele lat przechowywał ją, niczym najdroższy skarb, a kiedy się znajdował na granicy cierpliwości, wyciągał ją, ażeby w niej rozpoznać samego siebie i nadal mężnie milczeć”.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Szmata pomogła bł. Henrykowi znosić liczne cierpienia natury duchowej, grożenie śmiercią, obrzucanie oszczerstwami i pomówieniami, posądzenia o kradzież wosku z kapliczki, sfingowanie cudu, o… zatruwanie studni, a nawet plotki rozpuszczane przez pewną rozpustną kobietę, że jest ojcem jej dziecka. Choć wszystko to było oczywistą nieprawdą, dzięki „szmacie” Suzo przyjmował te ciosy z podziwu godną cierpliwością i całkowitym zdaniem się na wolę Bożą. Oto, co znaczy być prawdziwie pokornym i cierpliwym…

cyt. za: bł. Henryk Suzo, Życie,
Wyd. „W drodze”, Poznań 1990, s. 77.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Żródło:Dobre Nowiny

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
321SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×
Skip to content