4,6 C
Warszawa
środa, 24 kwietnia, 2024

Morawiecki: musimy pozbawić Putina petrodolarów, dzięki którym realizuje swoją zbrodniczą politykę

26,463FaniLubię

Dziś prezentujemy najbardziej radykalny plan odejścia od rosyjskiej ropy, gazu i węgla w Europie. Projekt ustawy w tej sprawie przyjęliśmy już wczoraj na posiedzeniu Rady Ministrów. Nie czekamy na zgodę UE i inne kraje – dajemy przykład i działamy ekspresowo, bo wymaga tego bezpieczeństwo Polski, Ukrainy i całej Europy!

Nakładamy pełne embargo na rosyjskie surowce. Na czym będzie polegał plan derusyfikacji węglowodorów w polskiej gospodarce?

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Mam nadzieję, że już kwietniu lub maju całkowicie odejdziemy od rosyjskiego węgla, a do końca roku – od ropy. Dziękuję panu prezesowi PKN ORLEN Daniel Obajtek za rozpoczęcie procesu dywersyfikacji, dzięki któremu już teraz jesteśmy w dużym stopniu niezależni.

Jeżeli chodzi o gaz – tutaj byliśmy najbardziej przewidujący, ponieważ w pierwszej kadencji rządów Prawo i Sprawiedliwość i Prezydenta Lecha Kaczyńskiego realizowany był plan budowy gazoportu w Świnoujściu, a po powrocie do władzy PiS w roku 2016 budowy gazociągu bałtyckiego i rozbudowy pływających gazociągów i gazoportu koło Gdańska.

Nie może być powrotu do nieodpowiedzialnej, krótkowzrocznej polityki energetycznej, dlatego wzywam European Commission do wprowadzenia specjalnego podatku na handel rosyjskimi węglowodorami. Musimy pozbawić Putina petrodolarów, dzięki którym realizuje swoją zbrodniczą politykę.

W szerszym obrazie odejście od węglowodorów wpłynie również pozytywnie na politykę klimatyczną Unii Europejskiej, ale na razie musimy zastąpić gaz rosyjski tym z Norwegii.

Długofalowo chciałbym, by Polska nie musiała korzystać również z gazu z Norwegii dzięki stopniowemu odchodzeniu od paliw kopalnych na rzecz OZE. Bardzo dziękuję szefowej Ministerstwo Klimatu i Środowiska Annie Moskwie za rozbudowany plan tworzenia energetyki odnawialnej.

Na Europę przyszło otrzeźwienie i budzi się ona z geopolitycznej drzemki. Oby nie za późno. Wzywam wszystkie państwa UE do pójścia śladem Polski i wyrwania energetycznej broni z rąk Putina!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content