19.8 C
Warszawa
poniedziałek, 20 maja, 2024

Dr Maszczyk o rozwoju ekonomii i perspektywach dla ekonomistów

26,463FaniLubię

Zastąpienie ekonomistów algorytmami i sztuczną inteligencją nie nastąpi szybko. Ekonomiści nadal będą potrzebni bo, żeby dobrze zrozumieć człowieka potrzebny jest drugi człowiek – uważa dr Piotr Maszczyk z SGH.

„Czy ekonomiści będą w przyszłości jeszcze potrzebni. Odpowiem: tak. Dlaczego? Ekonomia to nauka społeczna, zajmuje się w gruncie rzeczy człowiekiem. My przytłoczeni równaniami, skomplikowanymi finansami , często zapominamy, że w centrum rozważań ekonomii jest człowiek. Żeby dobrze zrozumieć człowieka potrzebny jest drugi człowiek” – powiedział dr Piotr Maszczyk. 

Ekspert dodał, że można sobie wyobrazić sytuację kiedy algorytmy i sztuczna inteligencja będą w stanie symulować działanie człowieka. Jego zdaniem nie nastąpi to jednak w perspektywie najbliższych 10 lat. 

„Natomiast jeśli chodzi o to w jaki sposób ekonomiści będą pracować, to myślę, że będzie bardziej interdyscyplinarne podejście do problemów ekonomicznych. To znaczy, że będziemy silniej uwzględniać perspektywę socjologów i psychologii społecznej w badaniach ekonomicznych. Będziemy przewartościowywać nasze utarte poglądy i schematy na temat tego jak ludzie się zachowują i do czego dążą” – ocenił dr Maszczyk. 

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Jak dodał, już w tej chwili mnóstwo przedmiotów wykładanych na uniwersytetach ma komponent behawioralny, czyli uwzględniający rzeczywisty sposób postepowania człowieka.   

Więcej na temat najważniejszych metod pracy ekonomistów można się dowiedzieć ze szkoleń Prasowa Akademia Pieniądza, które są dostępne dla zarejestrowanych uczestników pod adresem https://akademia.pap.pl.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Żródło:PAP MediaRoom

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content