20,2 C
Warszawa
niedziela, 14 sierpnia, 2022

O co chodzi w sakramencie namaszczenia chorych? – Ks. Leszek Smoliński

26,463FaniLubię

Sakrament to widzialny znak niewidzialnej łaski. W odniesieniu do namaszczenia chorych jest to szczególny znak uzdrowienia, przez który Kościół przez posługę kapłana przychodzi z pomocą ludziom cierpiącym. Warto pamiętać, że namaszczenie chorych jest sakramentem nie dla umierających, ale przeznaczony jest dla tych, którzy znajdują się w stanie ciężkiej i niebezpiecznej choroby. Istnieje też możliwość przyjęcia sakramentu namaszczenia chorych przez osoby w podeszłym wieku, choćby nie występowały u nich objawy rozpoznanej choroby (por. KPK kan. 1004 § 1). Skutkiem przyjęcia tego sakramentu jest łaska Ducha Świętego, która pomaga całemu człowiekowi do zbawienia. Chodzi o umocnienie ufności w Bogu, uzbrojenie przeciw pokusom Szatana i trwodze śmierci. Dzięki tej pomocy chory może nie tylko znosić dolegliwości choroby, lecz także je przezwyciężać i odzyskać zdrowie, jeśli to jest pożyteczne dla zbawienia jego duszy (Sakramenty chorych, 6).

Według Katechizmu Kościoła Katolickiego „pierwszą łaską sakramentu namaszczenia chorych jest łaska umocnienia, pokoju i odwagi, by przezwyciężyć trudności związane ze stanem ciężkiej choroby lub niedołęstwem starości” (1520). Chory dzięki łasce tego sakramentu „przyczynia się do uświęcenia Kościoła i do dobra wszystkich ludzi, za których Kościół cierpi i ofiaruje się przez Chrystusa Bogu Ojcu” (1522). Instrukcja Episkopatu Polski z 7.06.2017 r. przypomina: „Namaszczenia chorych udziela się tylko żyjącym, a jeśli stracili świadomość, tylko wtedy, gdy szafarz ma moralną pewność, że gdyby mogli, prosiliby o ten sakrament” (35).

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Święty Jakub przypomina w swoim liście: „Choruje ktoś wśród was? Niech sprowadzi kapłanów Kościoła, aby się modlili nad nim i namaścili go olejem w imię Pana. A modlitwa pełna wiary będzie dla chorego ratunkiem i Pan go podźwignie, a jeśliby popełnił grzechy, będą mu odpuszczone” (5,14-15). Łaska, którą otrzymaliśmy przez śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa, spływa na człowieka również w tych ciężkich dla niego chwilach. Ma przynieść nie tylko ulgę i zdrowie choremu, o co prosimy w modlitwach, lecz przede wszystkim ma go umocnić. Pomaga mu też dostrzec chrześcijańską wartość cierpienia. Jeśli choroba jest zaś śmiertelna, ma człowieka napełnić pokojem i umocnić nadzieję spotkania z Chrystusem na progu nowego, wiecznego życia. Przyjmujący ten sakrament powinien być w stanie łaski uświęcającej. Jeżeli jednak chory nie może się wyspowiadać, to sakrament namaszczenia chorych własną mocą odpuszcza grzechy, o ile chory pragnie dostąpić przebaczenia.

Sakramentu namaszczenia chorych udziela się chorym, namaszczając ich na czole i dłoniach olejem z oliwek lub innym olejem roślinnym, odpowiednio poświęconym, wymawiając następujące słowa: „Przez to święte namaszczenie niech Pan w swoim nieskończonym miłosierdziu wspomoże ciebie łaską Ducha Świętego. Amen. Pan, który odpuszcza ci grzechy, niech cię wybawi i łaskawie podźwignie. Amen”. W pokoju chorego należy ustawić stół w takim miejscu, aby chory mógł go widzieć, zapalone świece, wodę święconą i kropidło, talerzyk z watą, solą i kawałkiem chleba (do oczyszczenia palców z oleju świętego). Jeżeli chory przystępuje do Komunii Świętej, należy też przygotować szklankę z wodą i łyżeczką.

Ks. Leszek Smoliński

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
322SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×
Skip to content