3,9 C
Warszawa
niedziela, 25 lutego, 2024

Ważne uchwały Sejmiku Województwa Dolnośląskiego dotyczące pomocy obywatelom Ukrainy

26,463FaniLubię

Podczas czwartkowej sesji Sejmiku Województwa Dolnośląskiego radni podjęli ważne uchwały, dotyczące zakresu pomocy zapewnianej obywatelom Ukrainy. Obejmują one m.in. zapewnienie wyżywienia, środków czystości i higieny osobistej, dostarczenie przedmiotów użytku codziennego, udzielenie wsparcia psychologicznego, finansowanie pomocy prawnej, czy wyposażenie punktów pomocy medycznej. Radni przyjęli również apel do Komisji Europejskiej w sprawie przyznania dodatkowych dedykowanych środków finansowych na pomoc uchodźcom z Ukrainy.

– Postanowiliśmy przeznaczyć na działania pomocowe do 5 milionów złotych. Uchwała ta została wypracowana podczas spotkań sejmikowego zespołu ds. pomocy Ukrainie, w którym uczestniczył cały Zarząd Województwa, prezydium oraz przedstawiciele wszystkich klubów Sejmiku. Jako samorząd województwa od początku wojny w Ukrainie niesiemy pomoc jej obywatelom – m.in. organizujemy konwoje humanitarne i zorganizowaliśmy trzy pociągi humanitarne na granicę polsko-ukraińską, przekazaliśmy już 10 karetek pogotowia dla szpitali w Ukrainie, prowadzimy zbiórki i utworzyliśmy Międzynarodowy Hub Pomocy Humanitarnej. – mówi marszałek Cezary Przybylski. – Radni sejmiku przyjęli również bardzo ważny apel do Komisji Europejskiej w sprawie przydzielenia dodatkowych środków finansowych na pomoc uchodźcom z Ukrainy. Aby zapewnić im – głównie dzieciom, kobietom, osobom starszym i schorowanym – godne warunki do życia, opiekę medyczną oraz adekwatną i konieczną do normalnego funkcjonowania integrację społeczną, w tym dostęp do edukacji i włączenie do rynku pracy, niezbędne są dodatkowe środki finansowe, które umożliwią samorządom lokalnym i regionalnym realizowanie systemowego i kompleksowego wsparcia – dodaje marszałek Przybylski

Treść apelu radnych:

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Apel Sejmiku Województwa Dolnośląskiego do Komisji Europejskiej  w sprawie przydzielenia dodatkowych dedykowanych środków finansowych na pomoc uchodźcom z Ukrainy.

W obliczu największego w Europie kryzysu humanitarnego od czasu zakończenia II Wojny Światowej, wywołanego brutalną napaścią Federacji Rosyjskiej na Ukrainę i napływającymi na Dolny Śląsk falami uchodźców, apelujemy do Komisji Europejskiej o przekazanie dodatkowych środków finansowych w obecnej perspektywie 2014 -2020 oraz na nową perspektywę 2021 – 2027, dedykowanych na pomoc osobom szukającym schronienia.

Aby zapewnić uciekinierom wojennym, głównie dzieciom, kobietom, osobom starszym i schorowanym, godne warunki do życia, opiekę medyczną oraz adekwatną i konieczną do normalnego funkcjonowania integrację społeczną, w tym dostęp do edukacji i włączenie do rynku pracy, niezbędne są dodatkowe środki finansowe, które umożliwią samorządom lokalnym i regionalnym realizowanie systemowego i kompleksowegowsparcia.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną w ubiegłych latach, znaczna część środków, których przeznaczenie mogło zostać zmienione, przekazana została na zwalczanie skutków pandemii, która szczególnie dotkliwie uderzyła w tak ważne dla gospodarki naszego regionu obszary jak sektor zdrowia, turystyka, działalność uzdrowiskowa i drobna wytwórczość. Z tego względu, dostępne aktualnie środki w ramach programu operacyjnego oraz instrumentu React-EU nie mogą w całości zostać przekierowane na pomoc uchodźcom, lecz muszą służyć do realizacji założonych celów społecznych i gospodarczych, w tym przede wszystkim dla jednostek samorządu terytorialnego i małych i średnich przedsiębiorstw. Tylko przekazanie dodatkowych środków finansowych do Regionalnego Programu Operacyjnego pozwoli administracji, podmiotom gospodarczym i obywatelom kontynuować dzieło szeroko zakrojonej pomocy.

Jako przedstawiciele mieszkańców Dolnego Śląska z szacunkiem podchodzimy do działań, ogromnej otwartości i gotowości niesienia pomocy, którą okazali nasi obywatele, ale też samorządy lokalne i władze rządowe i regionalne. Bez oddolnej inicjatywy naszych mieszkańców oraz finansowego i organizacyjnego wsparcia z środków europejskich samorządów, administracji rządowej i organizacji społecznych,  zakres pomocy  udzielanej osobom potrzebującym nie będzie wystarczający.

Zasoby finansowe wskazanych powyżej podmiotów są ograniczone i wkrótce – po uruchomieniu wszystkich możliwych rezerw i wykorzystaniu dostępnych oszczędności – zaczną się wyczerpywać, co w obliczu trwającego konfliktu zbrojnego na Ukrainie i przewidywanego jeszcze większego napływu uchodźców, napawa nas obawą o możliwość kontynuowania działań pomocowych w najbliżej przyszłości i dalszej perspektywie.

Wsparcie, które powinno być udzielone Polsce i polskim regionom, musi być co najmniej porównywalne do tego, które było udzielane Państwom Członkowskim i Turcji podczas kryzysu migracyjnego, związanego z wojną w Syrii.

Licząc na solidarność Komisji Europejskiej jeszcze raz apelujemy o przydzielenie nowych, dodatkowych środków finansowych na pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Ze względu na kryzys uchodźczy widzimy także konieczność przedłużenia kwalifikowalności programów  z perspektywy 2014 – 2020, w tym przede wszystkim środków przydzielonych regionom w ramach mechanizmu REACT-EU.

Źródło: Biuro Prasowe Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
273SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×
Skip to content