32,2 C
Warszawa
piątek, 19 sierpnia, 2022

Doświadczył „światła życia” – Dobre Nowiny

26,463FaniLubię

To było najważniejsze nawrócenie w dziejach Kościoła i jedyne, które oficjalnie wspominamy w kościelnym kalendarzu. Chodzi oczywiście o nawrócenie św. Pawła w drodze do Damaszku. Ukazywało go wielu artystów, ale najsłynniejsze przedstawienie tego wydarzenia wyszło w latach 1600-1601 spod pędzla Caravaggia. Włoski artysta namalował je do kaplicy Cerasich w kościele Santa Maria del Popolo w Rzymie. Nie wszyscy jednak byli tym arcydziełem – dość oryginalnym jak na owe czasy – zachwyceni…

Na obrazie widzimy jedynie… konia i leżącego pod nim, między jego nogami, Szawła. Jest tam także, najprawdopodobniej niczego nieświadomy, trzymający konia za uzdę służący. Jezusa zastępuje na obrazie doznawana przez św. Pawła w czasie wizji, w momencie przemiany światłość, ku której przyszły Apostoł Narodów wyciąga obie swe ręce. Nawrócenie namalowane przez Caravaggia jest zatem swoistą ilustracją fragmentu Ewangelii wg św. Jana: „Ja jestem światłością świata. Kto idzie ze mną nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia”.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Wielu osobom obraz Caravaggia wydawał się zbyt ekstrawagancki, wielu drażnił wyeksponowany mocno… koński zad. W sumie krytycy powinni już być jednak do takiego przedstawienia przyzwyczajeni. Około 70 lat wcześniej w podobny sposób namalował to słynne nawrócenie inny Włoch – manierysta Parmigianino. Jego obraz również przedstawia konia, jego… świecący zad i leżącego na ziemi, doznającego wizji Szawła.

hb

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
322SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×
Skip to content