20,2 C
Warszawa
niedziela, 14 sierpnia, 2022

Morawiecki: Ukraina broni się w niesamowity sposób i widać, że będzie trwała do pomyślnego końca

26,463FaniLubię

Bardzo się cieszę z wizyty premiera Niderlandów Mark Rutte w Polsce. W tej szczególnej chwili ważne jest, abyśmy pokazywali pełne zjednoczenie wokół spraw fundamentalnych.

Żyjemy w czasie kompletnego przetasowania geopolitycznego. Kto by przypuszczał, że w 3. dekadzie XXI w. będziemy widzieli mordowanie kobiet, dzieci, niszczenie całych miast i barbarzyńskie zachowanie wojsk rosyjskich. Wobec brutalnej siły musimy działać razem, w mądry sposób. Rozmawialiśmy więc o możliwych mechanizmach, które mają ulżyć uchodźcom wojennym z Ukrainy. Ponad 2 mln takich osób znajduje się już w Polsce. Aby zaoferować im namiastkę normalności, uruchamiamy dla nich także instytucje publiczne, jak system ochrony zdrowia czy szkolnictwo. Mówiliśmy też o koniecznym wsparciu finansowym ze stronty KE.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Kolejny ważny temat to nasze zunifikowane podejście do sankcji – Putin musi wiedzieć, że będą rozszerzane za każdą kolejną zbrodnie wojenną. Rozmawialiśmy o blokadach portów europejskich dla rosyjskich statków, sankcjach na gaz i ropę. Polska tutaj stara się oddziaływać konsekwentnie. Zajmujemy się też dokumentowaniem zbrodni wojennych. Pokażemy je w . Zbieramy tę dokumentację także po to, aby zbrodniarze wojenni wiedzieli, że nic nie zostanie zapomniane.

Ukraina broni się w niesamowity sposób i widać, że będzie trwała do pomyślnego końca – czyli obronienia niezależności terytorialnej – ale żeby tak było, potrzebuje broni defensywnej. W Kijowie rozmawiałem z prezydentem Володимир Зеленський o tym, w jaki sposób powinniśmy dopomóc w pozyskaniu tej broni, żeby dostarczyć ją na Ukrainę, a teraz mówię o tym na kolejnych spotkaniach dyplomatycznych.

Dziękuję Królestwu Niderlandów, premierowi Mark Rutte osobiście, za deklarację wsparcia w tym trudnym procesie, z którym się mierzymy. Polska i Holandia razem ramię w ramię starają się robić wszystko, by Ukraina była wolna od tyrani i agresji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
322SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×
Skip to content