22.5 C
Warszawa
czwartek, 25 lipca, 2024

Oferta Politechniki Wrocławskiej okazała się najlepszą

26,463FaniLubię

Pitechnika Wrocławska przeszkoli pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego w zakresie tworzenia dokumentów dostępnych dla osób ze szczególnymi potrzebami

Samorząd Województwa Dolnośląskiego rozstrzygnął przetarg na organizację i przeprowadzenie szkoleń z zakresu tworzenia dostępnych dokumentów dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Szkoleniami objęci zostaną pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Oferty złożyły trzy podmioty, a najlepszą okazała się oferta Politechniki Wrocławskiej. Ze szkoleń skorzysta 128 urzędników. Jest to pierwsza tura szkoleń.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Cieszymy się, że Politechnika może czynnie wspomóc urząd w tym przedsięwzięciu. Szkolenia, które proponujemy, będą realizowane przez ekspertów z Centrum Innowacji i Biznesu i Laboratorium Tyfloinformatycznego. Liczę, że przełoży się to na szybkie wdrożenie i podniesienie poziomu dostępności – mówi rektor Politechniki Wrocławskiej, prof. Arkadiusz Wójs. – Celem Politechniki, jako uczelni odpowiedzialnej społecznie, jest szerzenie wiedzy o dostępności, cyfrowe otwarcie zasobów i propagowanie innowacyjnych rozwiązań, tak by każda osoba ze szczególnymi potrzebami czuła, że jest pełnoprawnym członkiem społeczności.”

Szkolenia są odpowiedzią na potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Mają na celu zdobycie przez urzędników wiedzy na temat tworzenia dostępnych treści, pism, w tym dokumentów elektronicznych spełniających wymogi ustawy oraz umieszczania ich na stronach internetowych. Dzięki temu osoby z niepełnosprawnościami będą mogły wygodnie korzystać z treści publikowanych na stronach internetowych Urzędu (BIP) oraz bez problemu odczytywać pisma otrzymywane drogą elektroniczną. Jeśli tekst uzupełniony jest o informacje na temat struktury dokumentu — tytuł, nagłówki, akapity, odnośniki, grafiki, itp., tym lepiej czytnik ekranu może go odtworzyć. Dzięki temu osoba niewidoma może lepiej zrozumieć dokument czy stronę internetową. Dostępność cyfrowa to cecha, która pozwala osobom niepełnosprawnym (przede wszystkim niewidomym, niesłyszącym, słabowidzącym i posiadającym ograniczone zdolności motoryczne) na możliwie najłatwiejsze zapoznanie się z udostępnioną treścią. Aby ta cecha była spełniona, muszą być spełnione tzw. „kryteria sukcesu”, które są określone w załączniku do ustawy – WCAG 2.1.

Zakres merytoryczny szkoleń:

 1. Wprowadzenie do dostępności cyfrowej
 2. Użytkownicy narażeni na wykluczenie cyfrowe
 3. Pokaz technologii asystujących
 4. Wstęp do WCAG2.1
 5. Redagowanie stron www – listy, tabele, kontrasty, nagłówki, obrazy, obrazy tekstu, hiperłącza
 6. Tworzenie dokumentów elektronicznych – tytuł, struktura dokumentu, style, listy, tabele, hiperłącza, znaki niedrukowane, stosowanie wyróżnień
 7. Dostępność dokumentów tekstowych oraz arkuszy kalkulacyjnych zawierających dane statystyczne
 8. Alternatywy tekstowe dla elementów graficznych
 9. Logiczny układ treści
 10. Kolejność czytania
 11. Sprawna nawigacja
 12. Sprawdzanie dostępności

W ramach szkoleń Politechnika Wrocławska przygotuje również wytyczne zapewniania dostępności dokumentów elektronicznych wraz z praktycznym poradnikiem ich wdrożenia. Wytyczne będą zawierać spersonalizowane dla UMWD listy kontrolne oraz praktyczne zalecenia.

Podejmujemy wiele działań, aby umożliwić osobom z niepełnosprawnościami niezależne życie i pełny udział we wszystkich jego sferach. To na przykład ogłoszone na początku roku konkursy dla NGO na usługi asystenckie czy Ośrodki Czasowego Pobytu. Ale skupiamy się również na mniejszych zadaniach, jednak równie ważnych i istotnych z punktu widzenia osoby z niepełnosprawnościami. Chcemy, aby pracownicy Urzędu posiadali umiejętności w zakresie tworzenia dostępnych dokumentów, aby osoby niewidzące czy słabowidzące nie miały problemu z ich odczytaniem. Brak wykluczenia, wspólne życie społeczne i zawodowe, to jeden z naszych priorytetów.” – mówi Marcin Krzyżanowski, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content