9,8 C
Warszawa
czwartek, 29 lutego, 2024

Morawiecki: Polska przyjęła ponad milion uchodźców z Ukrainy

26,463FaniLubię

Bombardowanie ukraińskich miast, wiosek i szpitali przez wojska rosyjskie wciąż trwa. Putin wywołał największy kryzys humanitarny i uchodźczy w Europie od zakończenia II wojny światowej. W odpowiedzi Polacy otworzyli swoje drzwi i serca dla sąsiadów. Do wczoraj Polska przyjęła ponad milion uchodźców z Ukrainy, a liczba ta będzie się zwiększać.

Ukraińcy walczą nie tylko o swój kraj, ale o wolność, pokój i bezpieczeństwo dla całej Europy. Chcemy zapewnić przyjezdnym choć namiastkę normalnego życia, dlatego dziś na posiedzeniu rządu przyjęliśmy projekt specjalnej ustawy, która gwarantuje im wsparcie.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Dzięki tej ustawie obywatele Ukrainy będą mogli przebywać w RP przez 18 miesięcy na zasadach legalnych – podejmować pracę i przedłużyć ten okres nawet do 3 lat.

Specjalna ustawa gwarantuje również wsparcie dla Polaków, którzy przyjmują pod swój dach rodziny z Ukrainy na ten przejściowy czas. Wszystkim, którzy zakwaterują u siebie rodziny ukraińskie, samorządy przez okres do 2 miesięcy będą wypłacać 40 zł dziennie, czyli ok. 1200 zł miesięcznie.

Nie zostawiamy samorządów samych sobie – ustanawamy specjalną rezerwę celową, która będzie, poprzez wojewodów, dystrybuowana do samorządów.

Wsparcie finansowe to nie wszystko. Zapewnimy także odpowiednie regulacje, które będą miały na celu włączenie obywateli Ukrainy do szkół i systemu ochrony zdrowia na zasadach ogólnych. Umożliwimy kontynuację edukacji dla ukraińskich dzieci i młodzieży w Polsce. Organizujemy specjalne punkty recepcyjne dla dzieci z bombardowanych szkół, szpitali czy domów dziecka.

Chciałbym też zdementować plotki i fake newsy, które pojawiają się np. o domniemanym pierwszeństwie dostępu do usług publicznych dla osób, które przybywają z Ukrainy. W żadnym z tych przypadków nie będziemy mieli do czynienia z uprzywilejowaniem uchodźców. Obywatele Ukrainy nie będą mieli w żadnym z obszarów praw i możliwości większych niż obywatele polscy.

Polacy zdają dziś egzamin z solidarności. Dziękuję wszystkim rodzinom, ludziom dobrej woli, instytucjom pozarządowym i samorządom za ten wielki zryw serca w obliczu jednego z największych kryzysów humanitarnych w historii Europy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
273SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×
Skip to content