1,1 C
Warszawa
czwartek, 8 grudnia, 2022

Polacy na szczytach – Dobre Nowiny

26,463FaniLubię

16 października 1978 r. Warto dobrze zapamiętać tę datę! Tego dnia Polak zdobył „szczyt” Kościoła, a Polka stanęła na wierzchołku świata. O co i o kogo chodzi? O wybór Karola Wojtyły na papieża i o zdobycie przez Wandę Rutkiewicz Mount Everestu – najwyższego, liczącego 8848 m n.p.m szczytu świata.

Wanda Rutkiewicz (1943-1992) była jedną z najwybitniejszych himalaistek świata. Na Mount Everest wspięła się jako pierwsza osoba z Polski, pierwsza Europejka i trzecia kobieta na świecie (po Japonce Junko Tabei, która zdobyła szczyt 16 maja 1975 roku od południowego wschodu, czyli od strony nepalskiej, i Tybetance Phantog, która stanęła na szczycie 27 maja 1975 r., wchodząc od strony północnej, czyli od strony tybetańskiej). Rutkiewicz jako pierwsza kobieta na świecie 23 czerwca 1986 r. zdobyła drugi, uznawany za jeden z najtrudniejszych do zdobycia, szczytów świata, czyli K2 w Karakorum.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Jan Paweł II i Wanda Rutkiewicz spotkali się osobiście 10 czerwca 1979 r. w Pałacu Biskupów Krakowskich podczas I pielgrzymki papieża do Polski. Himalaistka podarowała Ojcu Świętemu kamień z Mount Everestu (z piargu tzw. Dolnego Szczytu), a od Jana Pawła II otrzymała różaniec.

„Dobry los sprawił, że nam obojgu tego samego dnia udało się wyjść tak wysoko” – powiedział wtedy Jan Paweł II, jak w artykule dla „Rzeczpospolitej” wspominał organizujący ich spotkanie dziennikarz Zbigniew Święch.

Decyzją Sejmu Rok 2022 będzie rokiem tej niezwykłej kobiety. 12 maja minie bowiem 30 lat od chwili jej zaginięcia podczas próby zdobycia Kanczendzongi w Himalajach – trzeciej góry świata.

Polscy parlamentarzyści zdecydowali również, że rokowi 2022 patronować będą także: pedagog specjalny Maria Grzegorzewska, pisarka Maria Konopnicka, wynalazca lampy naftowej i prekursor nafciarstwa Ignacy Łukasiewicz, wybitny pisarz antykomunista Józef Mackiewicz i autor polskiego hymnu Józef Rufin Wybicki. Będzie to również Rok Polskiego Romantyzmu.

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
321SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×
Skip to content