14.8 C
Warszawa
wtorek, 21 maja, 2024

Odszedł Profesor Zygmunt Wożniczka – Artur Adamski

26,463FaniLubię

W wieku 68 lat umarł wybitny polski historyk, profesor Uniwersytetu Śląskiego, dyrektor Instytutu Myśli Politycznej im. Wojciecha Korfantego, Zygmunt Woźniczka.

Pochodził z Sosnowca. Jego dorobkiem są najważniejsze z prac, poświęconych wielu wątkom historii Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Zajmował się przede wszystkim śląskimi dziejami ostatnich stuleci. Stąd zawdzięczamy mu przełomowe prace na temat walki o polskość tego regionu, toczonej w czasach pruskich prześladowań, Hakaty i kulturkampfu. Był autorem publikacji na temat polskiej kultury ludu śląskiego, Powstań Śląskich, terroru hitlerowskiego lat II wojny światowej, walki cywilnego i zbrojnego podziemia, głównie Armii Krajowej. W ramach swej pracy w Okręgowej Komisji Badania Zbrodni przeciw Narodowi Polskiemu zajmował się tematem niemieckich i komunistycznych prześladowań. Dzięki jego pracom ujawnione zostały niemal nieznane fakty z dziejów powojennej konspiracji oraz liczne zbrodnie, dokonywane przez NKWD i UB.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

W ubiegłym roku profesor Zygmunt Woźniczka został przewodniczącym Rady Programowej katowickiego Muzeum Śląska. Tak się złożyło, że w tej samej komisji powierzono mi funkcję zastępcy przewodniczącego, czyli właśnie profesora Woźniczki. Już na samym początku naszej współpracy z ogromną satysfakcją stwierdziłem, że pan profesor wszystkie kwestie, dotyczące Śląska, rozumie dokładnie tak samo, jak ja. Kiedy mu np. powiedziałem, że pod pojęciem Śląska rozumiany być powinien cały dawny region, w swych historycznych granicach, zaczynających się aż za Nysą Łużycką, zareagował wręcz entuzjastycznie. Od razu więc zaczęły powstawać zręby projektów, mających upamiętnić wiele mało znanych faktów z dziejów tej części Polski i upowszechnić wiedzę o ogromnie ważnych a niemal całkowicie zapomnianych polskich Ślązakach zarówno z czasów średniowiecza jak i wieków późniejszych.

Jakże przedwczesna śmierć pana profesora jest stratą wprost przeogromną. Jego odejście pozostawia dotkliwą wyrwę. Ten nagły bolesny brak godnie zastąpić będzie naprawdę trudno.

Artur Adamski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content