1,1 C
Warszawa
piątek, 9 grudnia, 2022

Czas na kobiety – pierwsze kobiety doświadczające molestowania już korzystają z bezpłatnych porad prawych

26,463FaniLubię

Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego i Fundacja Women In Law udzielają porad prawnych kobietom z całej Polski. „Kobiety niezwykle rzadko zgłaszają molestowanie seksualne, jeszcze rzadziej domagają się odszkodowania w sądzie, choć w ostatnich latach ich świadomość dotycząca tego, czym jest molestowanie, znacznie wzrosła. Chcemy pomóc kobietom zrobić kolejny krok, sięgnąć po ochronę prawną” – mówi radczyni prawna Karolina Kędziora, prezeska Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego.

Prawniczki z Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego uruchomiły bezpłatną infolinię dla kobiet doświadczających molestowania seksualnego. Do kontaktu zachęcają także mężczyzn, którzy doświadczyli tego rodzaju dyskryminacji ze względu na płeć, choć – jak podkreślają – kobiety doświadczają molestowania seksualnego w nieproporcjonalnie większym stopniu.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Molestowaniem seksualnym są niechciane żarty o charakterze seksualnym, pytania o życie prywatne, uwagi na temat wyglądu, wpatrywanie się lub pożądliwe spojrzenia wywołujące lęk, niechciane dotykanie, całowanie, zaczepki w mediach społecznościowych, treści o charakterze erotycznym umieszczane w pracy czy w punktach usługowych.

Do wielu tego rodzaju sytuacji dochodzi każdego dnia w wielu miejscach pracy, ale także przy korzystaniu z usług czy w edukacji. Niewiele jest środków ochrony prawnej przed molestowaniem seksualnym na uczelniach, tym bardziej zachęcam do kontaktu studentki, którym doradzimy, gdzie warto molestowanie zgłosić, jakie przepisy powołać

– wyjaśnia Karolina Kędziora.

Zachęcamy do kontaktu także w sprawach dyskryminacji ze względu na płeć w innej formie, na przykład nierówna płaca, blokowanie awansu, pytanie o plany związane z rodzicielstwem w trakcie rekrutacji, degradacja po powrocie z urlopu rodzicielskiego

– mówi Krzysztof Kumor, koordynator projektu z Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego.

Bezpłatne porady prawne udzielane są telefonicznie – nr tel. 739 975 506 – we wtorki w godz. 16:00-18:00 i czwartki w godz. 10:00-12:00. Z poradnictwa mogą korzystać kobiety spoza Warszawy. Kobiety z Warszawy zachęcamy do korzystania z naszego poradnictwa prawnego finansowanego ze środków Urzędu Miasta w Warszawie.

Kobiety doświadczające dyskryminacji oraz osoby, które udzielają im wsparcia, w tym pracodawcy, a także przedstawiciele i przedstawicielki uczelni, będą mogły/mogli skorzystać z bezpłatnych webinarów, które zaplanowane są od marca. Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie www i mediach społecznościowych organizacji.

W ramach projektu zaplanowano również przeprowadzenie badania społecznego, którego celem jest zbadanie skali molestowania i najczęściej doświadczanych przez kobiety form naruszeń. Raport z badania będzie dostępny jeszcze w tym roku.

Strona projektu:

http://www.ptpa.org.pl/projekty/wsparcie-dla-kobiet-doswiadczajacych-molestowania-seksualnego/

Audycja TOK FM o projekcie:

https://audycje.tokfm.pl/podcast/117847,Molestowanie-seksualne-w-miejscu-pracy-czy-na-uczelni-Gdzie-szukac-pomocy

Wywiad z jedną z naszych klientek w TOK FM: https://audycje.tokfm.pl/podcast/117845,Molestowanie-seksualne-Poczatki-sa-czesto-podobne-problem-i-proba-zaopiekowania-sie-ofiara

Projekt realizowany jest ze środków programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny, finansowanego z Funduszy EOG.

KONTAKT:
koordynator projektu
Krzysztof Kumor
e-mail: kkumor@ptpa.org.pl

Źródło informacji: Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
321SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×
Skip to content