4,6 C
Warszawa
środa, 24 kwietnia, 2024

Święty Jan Paweł II – Zaspa, Jasna Góra i Staszów – Dobre Nowiny

26,463FaniLubię

Lista miejsc, w których będzie się szerzyć kult papieża Polaka, powiększyła się o kościół parafialny pw. Opatrzności Bożej w Gdańsku – Zaspie oraz kaplicę na Jasnej Górze, a papieski patronat otrzymało miasto Staszów.

Kościół parafialny pw. Opatrzności Bożej w Gdańsku-Zaspie został ustanowiony archidiecezjalnym sanktuarium św. Jana Pawła II. Jest ono swoistym upamiętnieniem pielgrzymki papieskiej do Polski w 1987 r. 12 czerwca 1987 r. papież spotkał się z pielgrzymami właśnie na terenie gdańskiej Zaspy i celebrował tam Mszę Świętą dla świata pracy. Od czerwca br. na terenie parafii w Zaspie działa Gdański Ośrodek Dokumentacji Papieża Jana Pawła II.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Nowe miejsce kultu św. Jana Pawła II powstało również na Jasnej Górze. Poświęcona została tam nowa papieska kaplica utworzona pomiędzy Wieczernikiem a kaplicą Sakramentu Pokuty. Umieszczono w niej m.in. relikwiarz z krwią papieża, jego (jakże znamienny w tym miejscu) akt zawierzenia Maryi „Totus Tuus”, replikę pastorału, stacje drogi krzyżowej, a także obraz przedstawiający Jana Pawła II w ornacie z logo VI Światowych Dni Młodzieży. Warto nadmienić, że spory wkład w powstanie kaplicy wnieśli Węgrzy.

Decyzją Stolicy Apostolskiej, na życzenie włodarzy miasta 16 października św. Jan Paweł II został też ogłoszony oficjalnym patronem Staszowa (diecezja sandomierska). Już w 2011 r. staszowski kościół pw. Ducha Świętego ustanowiony został Sanktuarium Modlitwy Jana Pawła II. Świątynia ta jest wotum wdzięczności za uratowanie życia Jana Pawła II podczas zamachu w dniu 13 maja 1981 r. Znajduje się tam papieska kaplica z figurą przedstawiającą modlącego się papieża oraz papieskie relikwie (ornat).

hb

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content