We wrześniu 2019 roku zaczęliśmy kopać pod studnię głębinową w naszym Sanktuarium w Munyonyo (Uganda), aby mieć stały dostęp do wody, z którego ludzie miejscowi i pielgrzymi też mogliby korzystać. Całościowo projekt nie jest zazwyczaj tani (ok. 10 000 USD). Zaczęliśmy odwiert niedaleko kościoła, lekko na wzgórzu. Niestety, pieniądze zostały wyrzucone w błoto, i to dosłownie, ponieważ na głębokości 80 m było więcej mułu niż wody. Byliśmy trochę przytłoczeni tym faktem; nie poddaliśmy się jednak i zaczęliśmy kopać na początku października w innym miejscu, w odległości kilkunastu metrów od przyszłej kaplicy Bożego Miłosierdzia. Kierownik odwiertu i tym razem tracił nadzieję, że się uda. Jednak wszystko się zmieniło w pierwszą sobotę miesiąca, czyli wtedy kiedy mamy comiesięczne rekolekcje o Bożym Miłosierdziu w naszym Sanktuarium. Wiertło przebiło się przez skały i wytrysnęła w górę życiodajna woda. Było to dokładnie 5 października 2019 roku, we wspomnienie św. Faustyny Kowalskiej” – to jedno ze świadectw działania Bożego Miłosierdzia. I to właśnie to Sanktuarium jest jednym z kilkudziesięciu z całego świata, które dołączyło do przygotowań do 20-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu.
Dziewiętnaście lat temu, 17 sierpnia 2002 r., do Łagiewnik przybył Jan Paweł II. W tym pamiętnym dniu konsekrował Bazylikę Bożego Miłosierdzia i zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu. Ten starszy i schorowany już Ojciec Święty wiedział, że w trudnym okresie dziejów, w jakim przyszło nam żyć, „nie ma dla człowieka innego źródła nadziei, jak miłosierdzie Boga”. „Tylko w miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście” – powiedział wówczas Papież.
Dostrzegając różne zagrożenia, które dotykają nas wszystkich każdego dnia, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach wyszło z inicjatywą rocznego przygotowania do zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu. Do tej inicjatywy dołączyły już sanktuaria i parafie z wszystkich kontynentów. Świadectwa, które docierają do Łagiewnik, pokazują, jak ważne jest orędzie o Bożym Miłosierdziu i jak „iskra”, która wychodzi z Łagiewnik, zapala świat.
Więcej informacji można znaleźć na stronie www.milosierdzie.pl lub pisząc na adres mailowy: info@milosierdzie.pl.
W imieniu własnym, moich współbraci Pallotynów posługujących we Francji oraz członków Apostolstwa Miłosierdzia Bożego serdecznie dziękuję za zaproszenie do włączenia się w obchody 20-lecia zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu w łagiewnickim Sanktuarium oraz do duchowego przygotowania się do tego ważnego wydarzenia.
Pallotyńska Regia we Francji nosi nazwę „Miłosierdzia Bożego”, przyjętą na prośbę naszych Współbraci powracających po wojnie z obozu koncentracyjnego w Dachau. Przeświadczeni oni byli, że to właśnie Miłosierdzie Boże, a szczególnie modlitwa Koronką, uratowała ich życie duchowe i fizyczne z obozowego piekła, i ofiarnie szerzyli ten kult.
Dzięki ich inicjatywie od 1947 roku w Osny pod Paryżem nieprzerwanie do dziś świętowana jest Niedziela Miłosierdzia Bożego. Stąd też rozprowadzane były i są setki tysięcy obrazków, broszur i książek po polsku i po francusku. W czerwcu 1956 roku papież Pius XII pobłogosławił obraz Jezusa Miłosiernego, który, także nieprzerwanie, czczony jest do dziś w naszej kaplicy. Kontynuujemy rozprowadzanie Dzienniczka Siostry Faustyny oraz wydawanie po francusku „Apostoła Miłosierdzia Bożego”.
Ks. Krzysztof, pallotyn