20.6 C
Warszawa
środa, 24 lipca, 2024

Kierunek jest jeden – odbudowa potęgi polskiego kolarstwa – Albert Łyjak

26,463FaniLubię

Sytuacja w Polskim Związku Kolarskim jest trudna, ale nadal jest szansa na poprawę. Trzeba podjąć szereg reform – mówi członek zarządu PZKol Lucjusz Wasilewski, w rozmowie z Albertem Łyjakiem.

Wchodzi Pan do zarządu w bardzo trudnej sytuacji Polskiego Związku Kolarskiego zarówno finansowej, jak i wizerunkowej, jest to najbardziej zadłużony związek w Polsce, zmagający się z wieloma problemami. Jaka jest Pana motywacja do działania w takiej sytuacji?

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Sytuacja jest trudna, ale nadal jest szansa na poprawę. Trzeba podjąć szereg reform w związku, ale zarząd wybrany 6 listopada, może wreszcie przełamać impas, w którym Polski Związek Kolarski znajduje się od kilku lat.

Dotychczasowe zarządy PZKol niezbyt przychylnie patrzyły na środowisko i ludzi, którzy mieli wiele pomysłów i chęci do działania. Czy ten zarząd i Pan chcecie utrzymać status quo, czy też swoimi działaniami otworzycie się na środowisko i dowiecie się, czego naprawdę potrzebują ludzie, a może mają gotowe rozwiązania?

Powołaliśmy komisje, które mają służyć do konsultacji pomysłów ze środowiskiem kolarskim – z zawodnikami, trenerami, sędziami, organizatorami wyścigów. Obecny Zarząd PZKol jest bardzo otwarty na głos z regionów i klubów.

Niełatwo jest uporządkowa

pracę biura w PZKol już na starcie nowego Zarządu PZKol – od ponad trzech lat nie ma Sekretarza Generalnego, właściwie przez długi czas nie było Dyrektora Sportowego, ponadto osoby pracujące przy dokumentach czy zajmujące się sprawami biurowymi w związku, zatrudnione są przez inne podmioty i wcale nie mają poczucia stabilności swojej pracy ani jasnej komunikacji z przełożonymi. Jaki jest pomysł na naprawę tej sytuacji i to w jak najkrótszym czasie, choćby do końca pierwszego kwartału 2022 roku?

Po pierwsze chcemy zatrudnić Sekretarza Generalnego – został już rozpisany konkurs. Mamy nadzieję na wyłonienie kandydata na to stanowisko w pierwszej połowie grudnia. Ponadto prezes zarządu zlecił audyt wewnętrzny, który ma pokazać, jakie są problemy organizacyjne i podjąć odpowiednie działania w celu doprowadzenia PZKol do pełnej organizacyjnej sprawności.

Zarząd składa się z dziewięciu osób, w tym z osoby nowego prezesa PZKol. Czy widzi Pan aktualnie jednomyślność wśród członków zarządu i podążaniu w jednym kierunku, czy jednak jest kilka frakcji, które przekonują do swoich racji i nie dopuszczają do dyskusji?

Jak najbardziej, od pierwszego posiedzenia było jasne, że musimy się zjednoczyć i dążyć do naprawy sytuacji w PZKol. Oczywiście prowadzimy dyskusje dotyczące kierunków zmian i podejmowanych uchwał, ale jest to zawsze konstruktywna rozmowa. Kierunek jest jeden – odbudowa potęgi polskiego kolarstwa.

Jaka jest Pana wizja, jeśli chodzi o szkolenie w kategoriach młodzieżowych i roli PZKol w tym przypadku – nie ma co ukrywać, że Polskie Związki Sportowe skupiają się głównie na seniorach i przygotowaniach do imprez rangi mistrzowskiej z kulminacją w postaci Igrzysk Olimpijskich, które odbędą się już za trzy lata. PZKol jednak zmaga się z problemem braku kadr zarówno zawodników, jak i trenerów już na wczesnym etapie szkolenia w kolarstwie, kategoriach młodzika czy juniora i w najtrudniejszym okresie przejścia z juniora do młodzieżowca. Czy ma Pan na to gotową receptę do zrealizowania w ciągu najbliższych trzech lat?

Wiem, że prezes zarządu prowadzi działania w tym obszarze. W najbliższym czasie zarząd przedstawi spójny program dla dzieci i młodzieży, bazujący na Programie Rozwoju Polskiego Kolarstwa sprzed kilku lat.

Kiedy będzie znany audyt długów i problemów z tym związanych w PZKol? Kiedy będą przygotowane sprawozdania finansowe za minione okresy i czy będą podane do powszechnej wiadomości w ramach transparentnych działań związku?

Sprawozdanie finansowe jest już przygotowywane, sprawę prowadzi wiceprezes ds. prawnych mec. Jakub Fornalik. Prawdopodobnie sprawozdania będą gotowe w styczniu, to pierwszy krok. Drugi krok to audyt długów, planujemy go zakończyć w pierwszym kwartale 2022 roku.

Jednym z pomysłów oddłużenia związku jest wzięcie kredytu przez PZKol, na co już wcześniej wyrazili zgodę delegaci. Myśli Pan, że to jest realne? Jaki bank da kredyt blisko 20 milionów złotych w tej sytuacji, na jakich warunkach miałoby się to odbyć i w jakim czasie?

Prezes zarządu prowadzi rozmowy w tej sprawie. Nie wykluczamy żadnej możliwości. Szukamy najbardziej korzystnej możliwości oddłużenia związku.

Czy planowane są otwarte spotkania ze środowiskiem – na przykład w postaci wideokonferencji – na konkretne tematy, tak by dowiedzieć się o bieżących problemach i poznać bardziej przekrojowe plan? Jest koniec roku, czas planowania budżetów w samorządach i firmach – na pewno dużo pytań mają m.in. organizatorzy zawodów.

Powołaliśmy komisję organizatorów wyścigów, żeby być w stałym kontakcie ze środowiskiem. W pracach komisji będą uczestniczyli członkowie zarządu odpowiedzialni za te obszary, żeby zapewnić stały przepływ informacji. Na pewno będziemy również korzystać z narzędzi cyfrowych, żeby kontakt był bardziej płynny.

Czy stawki opłat startowych za udział w zawodach zostaną uwolnione lub chociaż urealnione? Obecne stawki nie były zmieniane od wielu lat, koszty organizacji imprez bardzo rosną, a bez wkładu własnego często organizator, zwłaszcza lokalnych imprez, nie jest w stanie w ogóle zorganizować wyścigu.

Zarząd obecnie prowadzi konsultacje w tej sprawie, w najbliższym czasie będzie podjęta decyzja dotycząca opłat startowych.

Lucjusz WasielewskiOd 2001 roku Lucjusz Wasielewski jest prezesem Wielkopolskiego Związku Kolarskiego w Kaliszu, a rok wcześniej objął funkcję członka Zarządu Polskiego Związku Kolarskiego. W kolarskiej centrali od czterech lat był przewodniczącym Komisji Sportu Dzieci i Młodzieży. Znany jest jako organizator wielu znaczących wyścigów oraz popularyzator kolarstwa wśród najmłodszych. Reprezentanci wielkopolskich klubów należą do ścisłej krajowej czołówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content