-3,7 C
Warszawa
poniedziałek, 24 stycznia, 2022

Babcia była bardzo opiekuńcza – Agnieszka Marczak

26,463FaniLubię

Zawsze planowała wakacje z myślą o nas – mówi Piotr Walentynowicz, wnuk Anny Walentynowicz w rozmowie z Agnieszką Marczak.

Jako mały chłopak, jak Pan pamięta swoją babcię?

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Babcia była bardzo opiekuńcza, myślę, że nawet nadopiekuńcza. Była jednocześnie dla mnie i mojej siostry bardzo wyrozumiała. Zawsze miała pod ręką coś do zjedzenia, obiady pojawiały się po prostu znikąd. Nawet, gdy przyszliśmy niezapowiedziani, coś znalazła albo upiekła ciasto. To ona nauczyła mnie robić pierogi. Kochana babcia, po prostu bardzo kochająca mnie i moją siostrę. Zawsze planowała wakacje z myślą o nas. Taka po prostu – zwykła babcia.

Ale i niezwykła… Czy odczuwaliście, że Wasza rodzina jest inwigilowana? Ponad stu agentów SB pilnowało Anny Walentynowicz, Was pewnie też.

Byłem wtedy za mały, urodziłem się pod koniec roku 1977, więc gdy wybuchł stan wojenny, miałem trzy lata; często przebywaliśmy z babcią, ale nie przypominam sobie uczucia zagrożenia. Byliśmy przecież w Bieżanowie w czasie protestu głodowego. Wspominam pobyt tam jako świetne wakacje w dużej grupie ludzi, w gospodarstwie rolnym. Dla dziecka z miasta to było coś wspaniałego i fascynującego. Będąc tam, w ogóle nie zdawałem sobie sprawy, że dzieje się coś niebezpiecznego. Przy babci zawsze czułem się bezpiecznie. Dopiero później zrozumiałem, że byłem świadkiem czegoś bardzo ważnego.

Jak postawa Anny Walentynowicz wpłynęła na Pana postawę w późniejszym wieku, na Pana działalność społeczną i polityczną?

– Myślę, że podobnie jak babcia, mam w sobie potrzebę działalności społecznej. Cały czas tworzymy z ludźmi oddolne inicjatywy. Kiedyś pojechaliśmy do Kornela Morawieckiego, bardzo mu się spodobał pomysł dekomunizacji szkolnictwa wyższego. Chyba zajmował się tym w sejmie, ale niestety niedługo potem zmarł. Taką oddolną działalność podejmujemy z gronem najbliższych zaufanych nam ludzi. I staram się kierować zasadami, jakie wpoiła mi babcia. Dzięki temu nie relatywizuję rzeczywistości, nie mówię: „Tego ubeka zostawimy, bo wyrządził mniej zła niż inni”. Nie ma czegoś takiego – zło jest złem. A byli współpracownicy bezpieki są nadal chronieni, niektórzy dożyli w spokoju siedemdziesięciu kilku lat. Mamy dużo do zrobienia. Pewien mądry góral powiedział mi: „Piotr, my musimy działać, bo ojczyzna nas potrzebuje, ale musimy działać oddolnie, ponieważ z politykami nie da się nic zrobić, oni wszyscy są już popsuci”. Jest w tym dużo mądrości. Czasami chcemy coś zrobić, ale przeszkadzają nam jakieś powiązania. Tego górala spotkałem później na premierze filmu o babci. Ale wracając do tematu: w swojej działalności kieruję się prostymi zasadami i zawsze się zastanawiam, co by babcia zrobiła, co by powiedziała. Zadaję sobie takie pytania i potem wiem, którędy iść.

Ostatnie pytanie – trudne. Jakie są szanse na znalezienie zwłok Anny Walentynowicz?

Gdyby wszystko było w porządku, to by nam nie stwarzano tylu problemów. Wydano by nam materiał genetyczny i moglibyśmy wszystko zbadać we własnym zakresie. Tak się nie dzieje, to nas niepokoi i budzi nasze niedowierzanie, tym bardziej, że już dwukrotnie nas oszukano. Przy pochówku zapewniano nas, że wszystko jest jak trzeba, że zmarli zostali pochowani z najwyższą godnością. A później prokuratura wojskowa udawała, że o niczym nie wie. A przecież w 2012 roku zgłosiliśmy, co się stało. Dziwili się, że niby pierwsze słyszą. I pomimo wcześniejszych zapowiedzi prokuratora, że otrzymamy materiał genetyczny, ciągle nic nie mamy. Dlatego nie możemy być pewni, że babcia leży tam, gdzie powinna, u boku swojego męża. Nie wyobrażam sobie, że mógłbym zejść z tego świata, zanim wola babci nie zostanie w stu procentach spełniona. Mam nadzieję, że jak zmieni się pewna władza, zmieni się prokuratura, to w końcu zobaczymy jakieś światełko w tunelu. Parę osób nam pomogło, ale nie mamy do tej pory nic, żadnych rezultatów.

Dziękuję panu za rozmowę.

Agnieszka Marczak
20 listopada 2021.
Mecenasem filmu o Annie Walentynowicz jest PKN Orlen.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
322SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×
Skip to content