2 C
Warszawa
poniedziałek, 28 listopada, 2022

Dolnośląskie Koleje Aglomeracyjne wyjeżdżają na tory

26,463FaniLubię

Prace nad uruchomieniem kolei aglomeracyjnej idą w ekspresowym tempie. Miesiąc po podjęciu przez sejmik uchwały w tej sprawie rusza pierwsze połączenie między Wrocławiem i Jelczem Laskowice. Dzięki porozumieniu podpisanemu dzisiaj przez zarząd województwa oraz przedstawicieli gmin Wrocław, Czernica i Jelcz-Laskowice od połowy grudnia Dolnośląskie Koleje Aglomeracyjne uruchomią na tej linii 7 par pociągów.

Kolej Aglomeracyjną tworzymy dla Dolnoślązaków, aby ułatwić im poruszanie się w obrębie największego miasta i jednocześnie stolicy regionu. Bardzo ważny jest dla nas głos środowisk obywatelskich. Dlatego tym samym rozpoczynamy realizację uchwały sejmikowej o kolejach aglomeracyjnych, którą przygotowaliśmy wspólnie z Akcją Miasto 

– mówi marszałek Cezary Przybylski.

Transport kolejowy jest ważnym elementem w układach komunikacyjnych dużych miast, a potrzebę utworzenia kolei aglomeracyjnych, oprócz samorządów, zauważa w ostatnim czasie wiele środowisk obywatelskich.Dzisiejsze porozumienie jest efektem licznych konsultacji prowadzonych przez marszałka Cezarego Przybylskiego zarówno ze samorządowcami, ale także przedstawicielami ruchów miejskich m.in. Akcji Miasto i Bezpartyjny Wrocław.

Od wielu lat trwa dyskusja na temat powstania wrocławskiej Kolei Aglomeracyjnej. Wspólnie z dolnośląskimi gminami dążymy do tego, aby ten plan zrealizować. Często kursujące pociągi koli aglomeracyjnej będą ważnym uzupełnieniem połączeń regionalnych

– mówi Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.
- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Ostatecznie samorządy lokalne przystały na propozycję Zarządu Województwa Dolnośląskiego co do zasad funkcjonowania i finansowania połączeń pasażerskich na linii kolejowej Jelcz-Laskowice przez Czernicę do Wrocławia. Pasażerowie pojadą na tej trasie nowym pociągiem hybrydowym Kolei Dolnośląskich, na co wyraziło zgodę Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

Według przyjętych zasad połączenie do końca roku będzie finansowane przez samorząd województwa. Od stycznia roku 2022 połowę kosztów pokryje województwo, a druga połowa zostanie podzielona pomiędzy samorządy przez które przechodzi trasa proporcjonalnie do długości linii w poszczególnych gminach. Zgodnie z umową we wrześniu przyszłego roku liczba kursów zostanie podwojona do 15 par każdego dnia, co w efekcie umożliwi kursowanie co godzinę w godzinach szczytu.

Porozumienie, które dzisiaj podpisaliśmy to ważny krok w kierunku tworzenia spójnego systemu połączeń kolejowych w aglomeracji wrocławskiej. Rozwój kolei jest ważnym elementem zintegrowanego systemu komunikacji publicznej, który możemy osiągnąć dzięki współpracy z samorządami lokalnymi. Połączenia kolejowe łączące mniejsze miejscowości ze stolicą województwa będą dla mieszkańców dużym ułatwieniem w codziennej komunikacji. Dolnoślązacy potrzebują takich rozwiązań. Dowodem na to jest podpisanie projektu uchwały przygotowanej przez stowarzyszenie Akcja Miasto przez ponad 1200 osób. Projekt ten poparliśmy również jako Radni Sejmiku Województwa Dolnośląskiego

– mówi wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Dolnośląski samorząd od wielu lat konsekwentnie inwestuje w rozwój kolei regionalnych, który jest bezpośrednio związany z poprawą bezpieczeństwa przemieszczania się oraz troską o stan środowiska naturalnego. Stawiamy na kolej, z sukcesami realizujemy ambitny i niepowtarzalny w skali kraju projekt rewitalizacji linii kolejowych w całym regionie. Robimy to z myślą o Dolnoślązakach. Kupujemy nowoczesne pociągi, a samorządowy przewoźnik – Koleje Dolnośląskie – z roku na rok bije rekordy przewożonych pasażerów i znakomicie się rozwija. Istniejąca infrastruktura, potrzeby komunikacyjne mieszkańców oraz rosnący problem zanieczyszczenia powietrza i smogu powodują, że potencjał do dalszego rozwoju kolei jest bardzo duży.

Kolej aglomeracyjna jest ważnym środkiem komunikacyjnym dla osób, które chcą dotrzeć do Wrocławia i nie stać w korkach. Kolej stanowi doskonałą alternatywę dla ruchu samochodowego, zwłaszcza, że po liniach w obrębie stolicy naszego województwa poruszać się będą nowoczesne i komfortowe pociągi hybrydowe.

 – podsumowuje wicemarszałek Grzegorz Macko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
322SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×
Skip to content