8,6 C
Warszawa
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Boży bohaterowie – Dobre Nowiny

26,463FaniLubię

Czy będziemy mieli kolejnych błogosławionych Polaków? Bardzo możliwe. Kolejne kroki na drodze do beatyfikacji poczynili s. Aniela Róża Godecka, s. Roberta Zofia Babiak, s. Stanisław Streich oraz książę Henryk Pobożny.

Za czcigodną służebnicę Bożą uznawana może już być s. Aniela Róża Godecka (1861-1937), założycielka Zgromadzenia Małych Sióstr Niepokalanego Serca Maryi. Wywodziła się ze szlacheckiej, zamożnej rodziny, a jej ojciec – lekarz – pochodził z tego samego rodu Kostków co św. Stanisław. Aniela Justyna przyszła na świat w Rosji w Korczewie nad Wołgą. Została prywatną nauczycielką i – zbliżywszy się do idei socjalistycznych – doświadczyła kryzysu wiary. Nawrócona poczuła powołanie zakonne. Błogosławiony o. Honorat Koźmiński nakłonił ją wtedy, aby zajęła się zaniedbanymi duchowo i materialnie robotnicami fabrycznymi, czemu poświęciła się wraz z siostrami z założonego w tym celu w 1888 r. nowego zgromadzenia.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Przez wiele lat pełniła funkcję przełożonej Małych Sióstr, a przez pewien czas była również sekretarką o. Honorata. Zmarła w Częstochowie i tam też znajduje się sarkofag z jej doczesnymi szczątkami. „Pragnieniem całego jej życia było wierne wypełnianie woli Bożej w służbie ludziom pracy” – czytamy na stronie internetowej jej zgromadzenia.

Zabity przez komunistę

W watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych złożono dokumenty dotyczące sprawy beatyfikacyjnej sługi Bożego ks. Stanisława Streicha (1902-1938). Cieszący się wielkim szacunkiem wiernych, zaangażowany w pomoc bezrobotnym i potrzebującym młody proboszcz parafii św. Jana Bosko w Luboniu (diecezja poznańska) i budowniczy tamtejszej świątyni, zginął w niedzielę 27 lutego 1938 r., kiedy udawał się na ambonę, by odczytać Ewangelię w trakcie celebrowania przedpołudniowej Mszy Świętej dla dzieci. Zastrzelił go „dla idei” i w imię… „wolności” 47-letni Wawrzyniec Nowak – mieszkaniec Lubonia należący do Wydziału Wojskowego Komunistycznej Partii Polski.

Apostołka miłości Boga i bliźniego

Zakończył się już diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego służebnicy Bożej s. Roberty Zofii Babiak (1905-1945) ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej w Starej Wsi. Ta prosta dziewczyna spod Przemyśla wychowywała się w mieszanej rzymsko-greckokatolickiej wielodzietnej rodzinie i od najmłodszych lat czuła powołanie zakonne. Jako jedenastolatka została cudownie uzdrowiona za przyczyną Matki Bożej i odtąd jej stosunek do Matki Bożej „zacieśnił się” – jak wspominała w Autobiografii – „nierozerwalnymi węzłami miłości”.

Po wstąpieniu do zgromadzenia służebniczek starowiejskich (w 1929 r.) przez 14 lat z heroiczną cierpliwością znosiła postępującą chorobę, a Pan Bóg obdarował ją łaską głębokiej kontemplacji, mistycznego doświadczania Jego obecności i otrzymywania „poznań” dotyczących tajemnic wiary. Doznawała objawień, słyszała słowa Pana Jezusa, Matki Bożej, aniołów; dręczył ją Szatan. W 1941 r. mistycznie zjednoczyła się z Bogiem. Wiodące miejsce w jej przeżyciach duchowych zajmowała tajemnica Trójcy Świętej, przeżywana głównie poprzez życie Eucharystią. Zakonnica otrzymała posłannictwo przypomnienia, że odnowa świata może się dokonać tylko przez wierność w wypełnianiu przykazania miłości Boga i bliźniego, a swoje mistyczne przeżycia i otrzymywane przesłania opisała w Dzienniku duchowym. Tam też zapisała m.in. modlitwę nazwaną później „koronką miłości”.

Bohater bitwy pod Legnicą

Dopiero na samym początku drogi prowadzącej ku beatyfikacji jest sługa Boży piastowski książę Henryk II Pobożny – syn św. Jadwigi Śląskiej i Henryka Brodatego, mąż Anny Przemyślidki, córki króla Czech, ojciec jedenaściorga (!) dzieci – który zginął za wiarę i w obronie swego ludu, zabity w 1241 r. przez Mongołów w bitwie pod Legnicą. Choć to postać sprzed wielu wieków, jego głęboka wiara i bohaterska postawa mogą być inspiracją i przykładem także dla nas katolików żyjących w równie trudnych czasach. Jego proces zainicjowany został 5 czerwca br. w diecezji legnickiej.

Więcej informacji o wspomnianych sługach Bożych znajdziesz na stronach:
www.honoratki.pl;
ksiadz-streich.org;
www.sluzebniczkinmp.pl;
dlp90.pl (mat. dotyczące Henryka Pobożnego)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Żródło:Dobre Nowiny

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content