16.9 C
Warszawa
piątek, 24 maja, 2024

Wszystko jest częścią Bożego planu – Open Doors

26,463FaniLubię

Malana* wiedziała, że to tylko kwestia czasu, kiedy coś złego stanie się jej rodzinie. Kilkakrotnie przywódcy wioski wzywali jej męża Athita*, by przestał pełnić funkcję lidera wspólnoty chrześcijańskiej. Jego odpowiedź brzmiała: »Wolałbym przestać jeść, niż przestać wierzyć i czcić Jezusa!«.

W styczniu 2019 roku Athit i Malana pojechali na ślub do rodzinnej wioski Athita w południowym Laosie. Pewna grupa gości słuchała z entuzjazmem, gdy Athit opowiadał im o Chrystusie. Po uroczystości kilka osób podeszło do Athita, aby go zapytać, co mają zrobić, żeby zostać chrześcijanami. W Jezusie znaleźli ochronę przed duchami, które wywołały w nich ogromny lęk. Przed wyjazdem Athit ochrzcił 50 osób. W kolejnych tygodniach nowonawróceni chrześcijanie wielokrotnie dzwonili do Malany i Athita, prosząc ich o powrót: potrzebowali kogoś, kto by ich poprowadził w wierze. Tylko nieliczni mogli sobie pozwolić na kilkugodzinną podróż traktorem do najbliższego kościoła. Malana i Athit zrozumieli, że Bóg powołał ich do służby w tej wiosce.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Przebudzenie

Wioska, z której pochodzi Athit, znajduje się na terytorium ludu Bru. Bru zamieszkują odległe regiony wzdłuż granicy z Tajlandią, Kambodżą i Wietnamem, praktykują czczenie duchów i przodków. Ich wioski składają się z prostych drewnianych domów zbudowanych na palach. W jednym domu mieszkają co najmniej dwie lub trzy rodziny. Kiedy Malana i Athit przybyli do wioski w maju 2019 roku, zamieszkali początkowo w chatce rodziców Athita. Spotkania odbywały się pod domem jednego z chrześcijan i przyciągały coraz więcej uczestników. Ludzie doświadczali uzdrowienia z chorób i uwolnienia od wpływów okultystycznych. W krótkim czasie wspólnota bardzo się rozrosła. Kiedy w końcu na spotkania przybywało od 200 do 300 osób z ponad 20 wiosek, przywódcy wiosek zdecydowali, że nie mogą dłużej tolerować takiego rozwoju sytuacji. Poinformowali władze regionu, które nakazały Athitowi zaprzestania spotkań. Urzędnicy kilkukrotnie przychodzili do Athita z tym żądaniem. Athit jednak odmówił i poprosił o pozwolenie na wzniesienie budynku kościoła.

Spotkanie chrześciajn w czasie, gdy Athit przebywał w więzieniu

Aresztowany

zwykle na pole, aby pomodlić się przed nabożeństwem. Gdy wracał do domu, pojawiło się pięciu policjantów, którzy nakazali mu udać się do biura przewodniczącego wioski« – opowiada Malana. »Policja zażądała, aby mój mąż zaprzestał służby. Chcieli zmusić go do podpisania oświadczenia, że spełni te żądania. Ale mój mąż wciąż prosił ich o pozwolenie na budowę kościoła, co jeszcze bardziej ich rozgniewało. Po czterech godzinach bezskutecznych prób nakłonienia go do złożenia podpisu, w końcu aresztowali go i zabrali do więzienia«.

Tego samego ranka Malana prosiła męża, żeby na siebie uważał, ponieważ obserwuje go policja. »Nie martw się, wszystko jest częścią Bożego planu« – odpowiedział Athit. Te słowa pocieszały teraz Malanę. »W chwili, gdy dowiedziałam się o aresztowaniu męża, zachowałam spokój. Wiedziałam, że to się kiedyś stanie«.

Zachęta

Malana musiała teraz sama opiekować się trójką ich dzieci, a także Athitem, który przebywał w więzieniu. Ponieważ w Laosie więźniowie nie dostają nic do jedzenia, muszą być zaopatrywani przez swoich krewnych. Ale nie zniechęciła się. »Poczułam się bliżej Boga niż kiedykolwiek« – opowiada. Gdy jej mąż był w więzieniu, kilka razy w tygodniu zwoływała wspólnotę na studium biblijne.

Open Doors wezwało do modlitwy za rodzinę. Chrześcijanie w Polsce i innych krajach modlili się za Malanę i Athita oraz umożliwili lokalnym partnerom Open Doors dostarczanie Malanie żywności i innych artykułów podczas pobytu Athita w więzieniu. Wspierają ją również duchowo i psychicznie. »Jestem bardzo wdzięczna za pomoc, którą otrzymaliśmy od chrześcijan z Laosu i z zagranicy « – mówi Malana. »Otrzymałam wsparcie finansowe na pokrycie kosztów naszych podróży oraz na zakup żywności dla mojego męża, gdy przebywał w więzieniu«.

Ponownie razem

Po ponad roku spędzonym w więzieniu i zapłaceniu grzywny w kwietniu 2021 roku Athit powrócił do swojej rodziny. Nadal jednak przebywa w areszcie domowym; do marca 2022 r. ma zakaz głoszenia kazań i organizowania innych form działalności chrześcijańskiej. Mimo to rodzina jest szczęśliwa – również dlatego, że upór Athita doprowadził w końcu do sukcesu: »Kiedy sprawa mojego męża trafiła do sądu, poprosił sędziego o pozwolenie na wybudowanie budynku kościoła. Sędzia przychylił się do jego prośby pod warunkiem, że spełnione zostaną wszystkie wymogi prawne. Jestem bardzo szczęśliwa z powodu tej wiadomości! Choć przed nami jeszcze długa droga do własnego budynku, jesteśmy wdzięczni za oficjalne pozwolenie na rozpoczęcie projektu«. /

Imię zmieniono

Dziękujemy za Twoją pomoc!

Open Doors Polska
Skr. pocztowa 91 · 02-783 Warszawa 59


Konto bankowe: PKO BP
PL 62 1020 1169 0000 8502 0250 0544
Kod SWIFT: BPKOPLPW
PROSIMY O PODANIE NASTĘPUJĄCEGO TYTUŁU PRZELEWU:
»»PROJEKT 12/2021«« DZIĘKUJEMY ZA TWOJE WSPARCIE!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content