17.9 C
Warszawa
piątek, 21 czerwca, 2024

Prześladowania kobiet Kościoła – Open Doors

26,463FaniLubię

Miliony wierzących w Jezusa Chrystusa, zarówno mężczyźni, jak i kobiety, cierpi z powodu prześladowań. Ale choć przyczyna prześladowań – wiara w Jezusa Chrystusa – jest ta sama, to formy prześladowań przybierają różną postać w zależności od płci osoby prześladowanej.

To kobiety często płacą podwójną cenę za swoją wiarę. Przemoc na tle religijnym to kolejna forma dyskryminacji i nierównego traktowania kobiet, które na ogół zajmują niższy szczebel drabiny społecznej niż mężczyźni.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Niska wartość

W wielu kulturach kobiety są uważane za gorsze od mężczyzn. Na przykład w krajach takich jak Indie czy Wietnam dziewczynki są często zabijane już w łonie matki z uwagi na fakt, że przyszli rodzice wolą potomków płci męskiej. W takich kulturach kobiety często stają się ofiarami dyskryminacji i przemocy.

Ograniczone prawa

W niektórych krajach, np. w Iranie, zeznania kobiet składane w sądach są mnie ważne od zeznań mężczyzn. Co więcej, tam, gdzie kobiety są prawnie zobowiązane do posłuszeństwa wobec mężów, z trudem mogą bronić się przed przemocą domową, przymusowym małżeństwem czy wykorzystywaniem seksualnym.

Mniej przywilejów

W niektórych społecznościach jest nie do pomyślenia, aby kobieta mogła opuścić gospodarstwo domowe bez towarzyszącego jej krewnego płci męskiej. Kobiety mają utrudniony kontakt z innymi wierzącymi i dostęp do nauczania. Kontrola i przemoc domowa to główne powody ucieczek z domów rodzinnych.

Uczestniczka konferencji dla chrześcijanek, które zbiegły przed Boko Haram

Walka o honor

Innym powodem, dla którego w wielu kulturach kobiety są bardziej narażone na prześladowania niż mężczyźni, jest rozpowszechniona w wielu krajach spoza kręgu zachodniego koncepcja honoru i hańby. Decydujące znaczenie dla honoru rodziny ma przede wszystkim przyzwoitość lub tzw. czystość kobiet. Mężczyźni w rodzinie są odpowiedzialni za jej utrzymanie, chroniąc kobiety przed atakami z zewnątrz lub upominając je za niegodne zachowanie. Tak więc chrześcijanki są szczególnie narażone na niebezpieczeństwo pod dwoma względami:

Po pierwsze prześladowania ze strony krewnych (zazwyczaj mężczyzn), jeśli kobieta w rodzinie zdecyduje się zostać naśladowczynią Jezusa Chrystusa i tym samym naruszy honor rodziny.

Po drugie ekstremiści obierają za cel chrześcijanki, aby uderzyć w całą społeczność chrześcijańską (czy to rodzinę, czy wspólnotę): Pozbawiając je czystości poprzez gwałt, sprowadzają na nie hańbę ze strony całej społeczności – uderza to również w mężczyzn, którzy stają się ofiarami z powodu swojej nieudolności jako protektorzy rodzin.

Konsekwencje na całe życie

Napaść na tle seksualnym niesie ze sobą długotrwałe konsekwencje dla kobiet, które doświadczyły tego rodzaju przemocy. Ich życie zdeterminowane jest przez hańbę, spotykają się z odrzuceniem, potępieniem i izolacją ze strony lokalnej społeczności. Niestety ze względów kulturowych niekiedy do takich sytuacji dochodzi także w społecznościach chrześcijańskich. Podczas gdy mężczyźni, którzy przebywali w więzieniu i byli torturowani za wyznawanie Jezusa, są traktowani przez swoją wspólnotę jako »bohaterowie«, niektórzy dystansują się od kobiet i dziewcząt, które padły ofiarą przemocy seksualnej. Tak więc oprócz fizycznych i emocjonalnych konsekwencji przemocy, kobiety muszą radzić sobie z bólem odrzucenia przez krewnych i przyjaciół, a w niektórych przypadkach nawet z poczuciem winy za to, czego doświadczyły. Doznane zranienia mogą mieć niszczące skutki dla ich poczucia własnej wartości, wiary oraz jedności rodzin i społeczności, nie wspominając o konsekwencjach fizycznych takich jak niechciane ciąże lub zakażenie chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Uczestniczka konferencji w Etiopii poświęconej poradnictwu na temat traumy

Co możemy zrobić?

Projekty Open Doors, takie jak np. kształcenie duszpasterzy, w bezpośredni sposób pomagają prześladowanym chrześcijankom (patrz strona 12). Pracownicy i partnerzy Open Doors wspierają liderów w rozpoznawaniu strategii prześladowców i podejmowaniu działań mających na celu ochronę ich wspólnot oraz pomoc poszkodowanym. Także ty możesz pomóc prześladowanym kobietom – zwłaszcza swoją modlitwą. Prosimy o modlitwę za kobiety prześladowanego Kościoła, aby Jezus je chronił, pocieszał, umacniał, utwierdzał w poczuciu wartości w Chrystusie i uzdrawiał.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na naszej stronie internetowej w filmie: »Niewidzialne prześladowania chrześcijańskich kobiet« oraz w raporcie anglojęzycznym »Same Faith, different persecution«:
www.opendoors.pl/video-kobiety
www.opendoors.pl/raport-kobiety

Dziękujemy za Twoją pomoc!

Open Doors Polska
Skr. pocztowa 91 · 02-783 Warszawa 59


Konto bankowe: PKO BP
PL 62 1020 1169 0000 8502 0250 0544
Kod SWIFT: BPKOPLPW
PROSIMY O PODANIE NASTĘPUJĄCEGO TYTUŁU PRZELEWU:
»»PROJEKT 12/2021«« DZIĘKUJEMY ZA TWOJE WSPARCIE!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content