21.8 C
Warszawa
środa, 24 lipca, 2024

Premier pamięta o „POLSKIM Londynie”

26,463FaniLubię

Pomimo pospiesznego tempa spotkań w kolejnych europejskich stolicach Mateusz Morawiecki nie ogranicza się w nich jedynie do spotkań z szefami rządów.

W Londynie prezes Rady Ministrów odwiedził nie tylko siedzibę brytyjskiego premiera przy Dawning Street 10 i odbył rozmowy nie tylko z Borisem Johnsonem (zresztą nadspodziewanie dobre i bardzo głośne w zachodnioeuropejskich mediach). Mateusz Morawiecki znalazł też kilka chwil na krótkie spotkania z mieszkającymi w Wielkiej Brytanii Polakami oraz odwiedził kilka miejsc naszej narodowej pamięci.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Jednym z nich był Pomnik Katyński, od 1976 roku stojący na londyńskim cmentarzu przy Gunnersbury Avenue Action. Premier osobiście złożył przed nim wieniec od narodu i rządu polskiego. Jednym z grobów, które odwiedził przy okazji krótkiego pobytu w Wielkiej Brytanii była mogiła Tadeusza Warszy. Ta stanowczo zbyt mało w Polsce znana postać to fizyk, emigrant polityczny, działacz niepodległościowy, który 13 grudnia 1981 jako pierwszy spotkał się z premier Margarett Thatcher w związku z wprowadzeniem w Polsce stanu wojennego. Jako pierwszy na Wyspach Brytyjskich zaczął też organizować protesty przeciw reżimowi Jaruzelskiego oraz pomoc dla walczących i prześladowanych w kraju. W związku z tym, że nikt z zaangażowanych w wykorzystywanie sztucznego satelity Oscar – 7 do łączności z wolnym światem już nie żyje, nie jest pewnym, czy rzeczywiście pierwszy kontakt z podziemiem w Polsce odbywał się tą drogą. Pozostaje faktem, że z narażeniem się na karę śmierci (to groziło za nawiązywanie łączności radiowej za pośrednictwem amerykańskiego satelity geostacjonarnego) krótkofalowcy z kręgu ukrywającego się wówczas Kornela Morawieckiego przekazywali wiadomości o wydarzeniach i potrzebach podziemia rozwijającego się w kraju. I pozostaje faktem, że to właśnie Tadeusz Warsza jako pierwszy organizował zakup i przemyt do Polski elektronicznych podzespołów, przeznaczonych dla elektroników działających w konspiracyjnej organizacji Kornela Morawieckiego. Tadeusz Warsza był też pierwszym zagranicznym przedstawicielem Solidarności Walczącej, której do końca lat osiemdziesiątych oddawał wprost nieocenione usługi.

Tadeusz Warsza, ogromnie zasłużony polski patriota i przyjaciel Kornela Morawieckiego jeszcze z czasów szkolnych, umarł w Londynie w roku 2012.

AA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content