9,2 C
Warszawa
czwartek, 29 lutego, 2024

Błogosławieni – Dobre Nowiny

26,463FaniLubię

To była długo wyczekiwana chwila – kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, odczytał po łacinie list apostolski, w którym papież Franciszek wpisał w poczet błogosławionych kard. Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski, i matkę Elżbietę Różę Czacką. Po ogłoszeniu formuły beatyfikacyjnej odsłonięto obrazy nowych Błogosławionych. Uroczystość odbyła się w niedzielę 12 września 2021 r.w Świątyni Opatrzności Bożej.

Na początku uroczystości kard. Kazimierz Nycz przedstawił życiorysy Czcigodnych Sług Bożych prymasa Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej. Następnie metropolita warszawski zwrócił się z prośbą do Ojca Świętego Franciszka o włączenie ich w poczet błogosławionych.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

W odpowiedzi odczytane zostały słowa Ojca Świętego:

„My, Papież Franciszek (…) naszą apostolską władzą zezwalamy, aby czcigodny Sługa Boży Stefan Wyszyński, arcybiskup gnieźnieński i warszawski, Prymas Polski, kardynał Świętego Kościoła Rzymskiego, pasterz według serca Chrystusowego, który poświęcił swoje życie jedynemu Bogu i był niestrudzonym obrońcą oraz heroldem godności każdego człowieka (…), a także Czcigodna Służebnica Boża Elżbieta Czacka (w świecie: Róża), fundatorka Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, która pozbawiona używania światła oczu, oczami wiary rozpoznała Chrystusa – światłość świata – i z miłującą wiernością świadczyła o Nim wobec kroczących w ciemności ciała oraz ducha, byli odtąd nazywani błogosławionymi”.

Relikwiarz kard. Stefana Wyszyńskiego zaprojektował i wykonał gdański artysta bursztynnik Mariusz Drapikowski, twórca m.in. bursztynowej sukienki dla Matki Bożej Częstochowskiej, tzw. sukni zawierzenia „Totus Tuus”. Artysta wkomponował w relikwiarz oryginalny rękopis Aktu osobistego oddania się Maryi i wizerunek jasnogórskiej ikony. Relikwiarz matki Elżbiety Róży Czackiej zaprojektowała s. Alberta Chorążyczewska FSK, absolwentka Wydziału Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jest on dziełem artysty rzeźbiarza Marka Szali, autora m.in. ołtarza papieskiego pod Wielką Krokwią w Zakopanem w 1997 r. Relikwiarz został wykonany w drewnie lipowym i przedstawia wyrzeźbione dłonie matki Czackiej, które opuszkami palców czytają napisany wypukłym pismem Braille’a fragment Psalmu 126, jakim modliła się przed swoją śmiercią. Rzeźba dłoni powstała na podstawie odlewu wykonanego za życia matki Elżbiety. Wtedy miał on prezentować niewidomym wychowankom właściwy układ palców przy czytaniu pisma Braille’a.fot. M. Talarek

Do prezbiterium s. Nulla Lucyna Garlińska, uzdrowiona za wstawiennictwem Prymasa Tysiąclecia, oraz przedstawicielki Instytutu Prymasa Tysiąclecia: Krystyna Szajer, która najdłużej pracowała w sekretariacie Prymasa, oraz Dorota Pawlas wniosły relikwie kard. Stefana Wyszyńskiego. Natomiast relikwiarz bł. Elżbiety Czackiej wniosły: uzdrowiona za wstawiennictwem błogosławionej Karolina Gawrych, niewidoma Teresa Dederko oraz matka Judyta Olechowska FSK, przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża.

Homilię wygłosił kard. Marcello Semeraro. Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych mówił, że „Bóg powołuje autentycznych świadków świętości ku czci i chwale swojego imienia”. Przypominał fakty z życia nowych Błogosławionych.

Nawiązując do tego, że do chwały ołtarzy wynoszone są dwie osoby: kard. Wyszyński i matka Czacka, papieski wysłannik podkreślił, że uroczystość jest „dopełnieniem historycznego spotkania, dzięki któremu ci Błogosławieni poznali się w Laskach już 95 lat temu w 1926 roku”. Podkreślił, że z ich spotkania zrodziła się nie tylko „cenna współpraca”, ale przede wszystkim „komunia wiary, miłości do Boga oraz do potrzebującego i bezbronnego człowieka”. Dodał, że „oboje wiedzieli, jak napełniać się nawzajem siłą, wytrwałością i odwagą”. „On – zaangażowany osobiście w niesienie pomocy tym wszystkim, którzy doświadczali krzywd i ograniczeń w praktykowaniu ich wolności oraz wyznawaniu własnej wiary; ona – niewidoma wśród niewidomych fizycznie i duchowo, pomagała tym wszystkim, którzy zostali porzuceni i pozostawieni na marginesie społeczeństwa” – zauważał kaznodzieja, podkreślając, że nowo wyniesieni na ołtarze otrzymali od polskiego narodu „nieocenione dobro wiary oraz żywotność wielowiekowej tradycji miłości do Boga”.

„Ofiarowali w zamian życiowe przekonanie o prymacie Boga, które zdolne jest przywrócić człowiekowi na nowo jego godność. Przekazali świadectwo życia wiernego Ewangelii, za wszelką cenę. Pozostawili wzór służby konkretnemu potrzebującemu człowiekowi, również wówczas, kiedy nikt się nim nie zajmuje i wydaje się, że zwycięża obojętność” – mówił kard. Semeraro.

Purpurat zaznaczył, że nowi Błogosławieni to nie tylko przykłady do naśladowania, ale także orędownicy. „Są przykładem, ponieważ byli ulegli łasce, która w nich działała. Są orędownikami, ponieważ «kontemplują oni Boga, wychwalają Go i nieustannie opiekują się tymi, których pozostawili na ziemi»” – powiedział kaznodzieja.

Kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, podziękował wszystkim, którzy byli zaangażowani w sprawę beatyfikacji i w samą uroczystość.
„Bogu niech będą dzięki za wielki dar nowych Błogosławionych: kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej.
Pragnę w tym momencie z całego serca podziękowaćwszystkim tym, którzy sprawili, że mogło dojść do tej beatyfikacji, i wszystkim tym, którzy przygotowali dzisiejszą uroczystość. Dziękuję przede wszystkim Papieżowi Franciszkowi, który niejako w osobie Jego Eminencji Kardynała Marcello Semeraro jest tutaj z nami dziś obecny i pamięta o nas, przebywając w nieodległym Budapeszcie. Wyrażam wdzięczność Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych: jej pracownikom oraz postulatorom, relatorom i wszystkim zaangażowanym w wieloletnie procesy beatyfikacyjne obydwojga błogosławionych, także na szczeblu diecezjalnym. (…)
Wszystkim wam, drodzy siostry i bracia, dziękuję za obecność, która jest pięknym świadectwem wiary i pamięci o nowych błogosławionych. Jestem wdzięczny wszystkim, którzy łączą się z nami przez transmisję telewizyjną w całej Polsce i na całym świecie; szczególnie myślę o chorych i cierpiących. Polecam was opiece bł. Elżbiety i bł. Stefana. Niech będą oni dla nas wzorem do naśladowania i wstawiają się u Boga za nami i za całą naszą Ojczyzn
ą!

Kończąc homilię, kard. Semeraro mówił, że „powinniśmy modlić się do nich, aby wstawiali się za nami i za całym światem”, bo „również i w naszym życiu, chociaż słabym i naznaczonym grzechem, może rozkwitnąć świętość”. „Niech nowi Błogosławieni będą potężnymi orędownikami dla tego zasłużonego Narodu. Niech będą światłem dla władz państwowych i samorządowych oraz niech wspomagają Kościół w Polsce w ciągłej wierności Ewangelii Chrystusa” – zakończył papieski wysłannik.

W uroczystości wzięło udział ponad siedem tysięcy wiernych, którzy przyjechali do Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie z całej Polski. Wśród nich byli m.in.: prezydent RP z małżonką, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz członkowie rządu.

Papież Franciszek, który podczas trwania uroczystości beatyfikacyjnych polskich błogosławionych udawał się w podróż apostolską na Węgry, otrzymał na pokładzie samolotu zdjęcie kard. Wyszyńskiego. W Budapeszcie, gdzie uczestniczył w zakończeniu Kongresu Eucharystycznego, Ojciec Święty powiedział: „Dziś, niedaleko stąd, w Warszawie dokonuje się ogłaszanie błogosławionymi dwojga świadków Ewangelii: kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej, założycielki Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Dwie postaci, które z bliska poznały krzyż: Prymas Polski, aresztowany i internowany, zawsze był mężnym pasterzem według Serca Chrystusowego, heroldem wolności i godności człowieka; siostra Elżbieta, która w młodości straciła wzrok, poświęciła całe swoje życie pomocy niewidomym. Przykład nowych Błogosławionych niech nas pobudza do przemieniania ciemności w światłość mocą miłości”.

Wspomnienie liturgiczne bł. Stefana Wyszyńskiego będzie obchodzone 28 maja, a bł. matki Elżbiety Czackiej – 19 maja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Żródło:Dobre Nowiny

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
273SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×
Skip to content