12.8 C
Warszawa
piątek, 14 czerwca, 2024

Pozostał tylko Immanuel, BÓG Z NAMI – Open Doors

26,463FaniLubię

15 sierpnia talibowie przejęli władzę w Kabulu. Ich zaskakująco szybki powrót wywołał duże poruszenie na całym świecie. Jan Vermeer, dyrektor ds. Komunikacji Open Doors w Azji, dzieli się swoimi przemyśleniami na temat Afganistanu i ocenia ostatnie wydarzenia w kraju:

Dwadzieścia lat po ich wypędzeniu, talibowie odzyskali kontrolę nad stolicą Afganistanu, Kabulem, przejmując jednocześnie władzę na prawie całym terytorium kraju. Ich wygląd i dobór słów mógł się nieco zmienić w ciągu ostatnich dwóch dekad, ale ich poglądy i mentalność pozostały takie same. »Islamski Emirat Afganistanu« będzie rządzony zgodnie z prawem szariatu.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Czy minione dwadzieścia lat nie miały znaczenia, czy wszystko poszło na marne? Nie można zamieść ostatnich dwóch dekad pod dywan i udawać, że nigdy nie istniały. Ponad połowa obywateli kraju ma mniej niż 25 lat. Nie pamiętają czasów, kiedy talibowie rządzili całym krajem. Była to powolna i bolesna podróż, podczas której poniesiono wiele ofiar, ale Afganistan poczynił postępy. Podjęto wysiłki na rzecz większej wolności oraz przyznania praw kobietom i dzieciom. Zainwestowano w ochronę młodzieży, edukację, rynek pracy i system opieki zdrowotnej.

Niestety od początku 2001 roku było wiadomo, że działania na rzecz poszanowania wolności religijnej nie były priorytetem dla nowego rządu. Mniejszości religijne, zwłaszcza chrześcijanie i sikhowie [wyznawcy monoteistycznej religii wywodzącej się z Indii], nie otrzymały żadnych praw. Stało się to bardzo jasne, gdy w nowej konstytucji (2004) nie zawarto żadnych postanowień dotyczących tych grup religijnych. Oznaczało to, że każdego obywatela uznaje się za muzułmanina, bez możliwości zmiany wyznawanej religii. Zasadą było, że każdy chrześcijanin nawrócony z islamu może zostać pozasądowo ukarany lub zabity, ponieważ sąd szariatu zawsze orzeknie przeciwko niemu. Po przejęciu władzy przez talibów nie będzie inaczej. Na tę chwilę czekali dwadzieścia lat. Teraz będą podejmowane działania, których celem będzie próba wyhamowania dokonujących się przemian. Każdego, kto współpracował z Zachodem, każdego, kto sprzeciwia się prawu szariatu, każdego, kto nie jest muzułmaninem, będzie się eliminowało.

Kabul

Dlatego jest to tak ważne, aby ciało Chrystusa na całym świecie zjednoczyło się w modlitwie o Afganistan. Po upadku reżimu talibów w 2001 r. prześladowania nie tylko nie ustały, ale wręcz wzrosły. A teraz staną się silniejsze niż kiedykolwiek. Chrześcijanom grożą surowe kary. Postrzega się to jako okazję do wzięcia odwetu za »20 lat okupacji przez zachodnie armie ‚chrześcijańskie’ «. Nawet wtedy, gdy Zachód był obecny w Afganistanie, chrześcijanom groził podobny los – musieli się ukrywać, byli świadkami mordowania członków rodzin i dotkliwie cierpieli.

Jak chrześcijanie reagują na rosnące zagrożenie? Wszyscy się boją. Niektórzy z nich zadają sobie pytanie, jak przetrwać. Wielu chce uciec w bezpieczne miejsce, a przecież nie wszystkim się to uda. Jeszcze inni decydują się pozostać tam, gdzie są, aby służyć Bogu w ukryciu i chronić swoje rodziny. Nie ma tu dobrej lub złej decyzji. Każdy robi to, co jest najlepsze w jego osobistej sytuacji. Każdy próbuje rozeznać,
czego Bóg od niego oczekuje – donoszą lokalni partnerzy.

Spodziewane jest, że agresja i przemoc będą eskalować, dlatego mamy nadzieję, że w tej sytuacji Kościół na całym świecie stanie u boku cierpiących i będzie się za nich modlił. Jedna z osób kontaktowych relacjonuje: »Wszystkie siostry i bracia w wierze, z którymi rozmawiam, proszą tylko o jedno: o modlitwę. To jest naprawdę jedyna rzecz, o którą proszą. Wszelka ziemska ochrona została im odebrana. Pozostał tylko Immanuel –‚Bóg z nami’«.

Jan Vermeer

Dziękujemy za Twoją pomoc!

Open Doors Polska
Skr. pocztowa 91 · 02-783 Warszawa 59


Konto bankowe: PKO BP
PL 62 1020 1169 0000 8502 0250 0544
Kod SWIFT: BPKOPLPW
PROSIMY O PODANIE NASTĘPUJĄCEGO TYTUŁU PRZELEWU:
»»PROJEKT 11/2021«« DZIĘKUJEMY ZA TWOJE WSPARCIE!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content