-4,3 C
Warszawa
czwartek, 9 grudnia, 2021

Długo czekaliśmy na tę beatyfikację – Dobre Nowiny

26,463FaniLubię

Początkowo miała to być beatyfikacja samego kard. Stefana Wyszyńskiego. Miała się odbyć 7 czerwca 2000 roku. Jej odłożenie z powodu pandemii zaowocowało tym, że – jak się wyraził kard. Kazimierz Nycz – matka Czacka „dogoniła” w procesie beatyfikacyjnym Prymasa, gdyż zatwierdzony został cud za jej wstawiennictwem, co otworzyło drogę ku wyniesieniu jej na ołtarze. „To nie kwestia przypadku, bo u Pana Boga nie ma przypadków. Ich drogi przecinały się w ciągu prawie 40 lat bardzo często” – przyznał metropolita warszawski.

Choć Prymas Tysiąclecia i matka Czacka byli bardzo różni – Kardynał był dalekowzrocznym przywódcą Kościoła w trudnych czasach, a matka Elżbieta skromną, niewidomą zakonnicą – to posiadali uzupełniające się charyzmaty. Jest też ważny wspólny mianownik, który ich łączy. Oboje mają olbrzymie zasługi w odrodzeniu polskiego chrześcijaństwa w czasach totalitaryzmu, a spuścizna każdej z tych postaci jest aktualna jako istotna busola na dziś.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Wspólnej beatyfikacji, która odbędzie się 12 września br. o godz. 12.00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie-Wilanowie, przewodniczyć będzie kard. Marcello Semeraro, legat papieski, który dokona promulgacji dekretu beatyfikacyjnego.

W Mszy Świętej beatyfikacyjnej uczestniczyć będzie m.in. prezydent Andrzej Duda i reprezentanci innych władz, polscy biskupi i przedstawiciele episkopatów zagranicznych, księża święceni przez kard. Wyszyńskiego i członkinie założonego przez niego instytutu świeckiego (dziś Instytut Prymasowski), niewidomi wychowankowie z Lasek, liczne delegacje wiernych z diecezji, którymi Prymas kierował, oraz innych diecezji, członkowie zgromadzeń i ruchów apostolskich, a także pozostali wierni.

Ze względu na pandemię uroczystość, zgodnie z wyraźnymi wytycznymi Stolicy Apostolskiej, będzie miała skromny charakter, a liczba jej uczestników została ograniczona wymogami sanitarnymi. W samej świątyni może być obecnych 2,5 tys. osób, z czego tysiąc na dolnym poziomie. W sektorach przed kościołem może przebywać ok. 5 tys. osób. Ostateczna liczba obecnych będzie zależeć od aktualnej sytuacji epidemicznej.

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego odbędzie się w niedzielę, 12 września, w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. W czasie uroczystości do chwały ołtarzy wyniesiona zostanie także matka Elżbieta Róża Czacka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
322SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×
Skip to content