8,2 C
Warszawa
sobota, 20 kwietnia, 2024

„Dziękuję Tato!” – za nami Koncert ku czci ś.p. Kornela Morawieckiego

26,463FaniLubię

W rękach każdego z nas jest przyszłość naszej Ojczyzny. Od nas zależy czy Polska ocali swoją suwerenność i przetrwa w sercach kolejnych pokoleń Polaków” – w dniu Święta Niepodległości wzniosłymi słowami Marty Morawieckiej, córki ś.p. Kornela Morawieckiego uczczono pamięć założyciela Solidarności Walczącej w Sali Koncertowej Radia Wrocław. Koncert zorganizowany przez Fundację Rozwoju Kultury odbył się w duchu uczczenia wolnej Polski oraz oddania zasłużonej czci zmarłemu opozycjoniście. Podniosłej atmosferze towarzyszyła Orkiestra Smyczkowa Filharmonii Uniwersyteckiej we Wrocławiu, która uświetniła to patriotyczne widowisko.

W Święto Niepodległości 11 listopada każdy z nas na swój sposób chciał odczuć powiew patriotyzmu i zobaczyć widok biało-czerwonej flagi, która przypominała w owym dniu o odzyskanej wolności, przelanej krwi i o tym, nad czym być może na co dzień się nie zastanawiamy – o wywalczonej niepodległości. Chcąc godnie uczcić to patriotyczne święto mogliśmy wziąć udział w Marszu Niepodległości, zaśpiewać hymn polski lub pieśni patriotyczne czy po prostu zadumać się nad losem naszych przodków i ich determinacją w walce o wolność. W tym odświętnym dniu odbył się także koncert dla uczczenia pamięci Kornela Morawieckiego „Niech żyje Polska!”, który przypomniał zasługi zmarłego opozycjonisty dla odzyskanej wolności świętowanej w tym dniu przez wszystkie pokolenia. Podczas koncertu miłośnicy muzyki klasycznej wysłuchali trzech premierowych utworów, skomponowanych na tę wyjątkową okazję przez Wiesława Małuchę oraz koncertu fortepianowego f-mol Op. 21 Fryderyka Chopina powstałego w 1829 r. Wśród premier znalazły się takie kompozycje jak „Polonez dla Niepodległej”, „Ku wolności”, „Niech Żyje Polska” wykonane na skrzypce, fortepian i orkiestrę smyczkową. Wśród solistów mogliśmy odsłuchać skrzypka Viktora Kuznetsova oraz pianistę Gracjana Szymczaka.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

W czasie przemówienia córka ś.p. Kornela Morawieckiego przypomniała jak bliskie sercu jej ojca były zawsze sprawy Ojczyzny oraz jak wiele poświęcił, aby nasz dzisiejszy oddech wolności, którego tak bardzo Polacy pragnęli w czasie komunizmu, stał się rzeczywistością. Przywołała również List Otwarty do przywódcy Stanów Zjednoczonych, Ronalda Reagana, w którym Kornel Morawiecki zwrócił się o postawienie sprawy niepodległości Polski i pozostałych narodów Europy Środkowo-Wschodniej w rozmowach z Michaiłem Gorbaczowem:

Związek Radziecki nie tylko łamie podstawowe Prawa Człowieka, których jest Pan niestrudzonym obrońcą, ale łamał i ciągle łamie zasadnicze Prawo Narodów do samostanowienia. Czyni to przez terroryzowanie ludności podległych mu krajów stacjonującymi wojskami. Wojska te wraz z całym aparatem przemocy wielokrotnie niszczyły i zabijały patriotów (…) Z praktycznej negacji Prawa Narodów do samostanowienia płynie obecnie główne zagrożenie dla pokoju, dla istnienia całej naszej chrześcijańskiej i humanistycznej cywilizacji

– pisał Kornel Morawiecki w Liście do prezydenta Stanów Zjednocznych. List został w Genewie doręczony delegacji amerykańskiej przez przedstawiciela Solidarności Walczącej w Paryżu.

Marta Morawiecka podkreśliła również, że podobnie jak w 1918 r., dziś ponownie musimy zmierzyć się z próbami podważenia naszej suwerenności i obrony naszych granic:

Od kilku dni za sprawą ataku na wschodnią granicę białorusko-rosyjskich służb, instrumentalnie wykorzystujących rzesze oszukanych migrantów, poczuliśmy nagle zagrożenie. Zobaczyliśmy jak krucha może być wolność, jak cenna jest suwerenność i jak wspaniale, że mamy silne państwo zdolne stać na straży naszych granic. Nam, a zwłaszcza naszym dzieciom narzuca się bezbożne postawy i obce polskiej tożsamości idee. Możni tego świata za pośrednictwem internetu cenzurują treści, wyśmiewają podstawowe wartości i terroryzują nas chorobami lub sądem.

– mówiła Marta Morawiecka.

Przypomniała, że Marszałek Senior nigdy nie godził się na ludzką krzywdę, niesprawiedliwość, a widząc bezprawie, draństwo i rozpacz, marzył o nowej wielkiej konstytucji na miarę XXI wieku, Konstytucję nie tylko praw i obowiązków, ale też konstytucję sensu:

Polska ma rozwijać się nie tylko dla Polaków. Jesteśmy potrzebni, jesteśmy potrzebni sąsiadom, światu, mamy łączyć Zachód Europy z jej Wschodem. My razem jesteśmy ważniejsi niż każdy z osobna, ponad nami są wartości: dobro i prawda, wolność i sprawiedliwość

– mówił Kornel Morawiecki.

Kornel Morawiecki wielokrotnie przywoływał dążenie Polski do niepodległości, walkę w czasie II wojny światowej i działalność Solidarności. Marszałek Senior Sejmu Rzeczpospolitej zawsze podkreślał: „Niosę Ciebie Polsko jak żagiew, jak płomienie, gdzie cię doniesiemy?” – tymi pamiętnymi słowami Kornel Morawiecki 12 listopada 2015 r. rozpoczął pierwsze posiedzenie Sejmu VIII kadencji. Ojciec premiera zmarł 30 września. Dziś z dumą i radością wspominamy jego dokonania dla niepodległej Polski. Cześć i chwała jego pamięci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content