18.1 C
Warszawa
czwartek, 20 czerwca, 2024

Skarb na wiślanej skarpie – Dobre Nowiny

26,463FaniLubię

Jest prawdziwą perłą romańskiej architektury i jednym z najstarszych miejsc kultu religijnego w Polsce. W 1410 r. modlił się tam zdążający pod Grunwald i przeprawiający się przez Wisłę król Władysław Jagiełło. Od 400 lat króluje tam Matka Boża Pocieszenia. Kamienno-ceglany kościół i klasztor wraz z przyległościami, stanowiący dawne opactwo Kanoników Regularnych w mazowieckim Czerwińsku nad Wisłą, decyzją Prezydenta RP uznany został za pomnik historii. Od 1923 r. opiekunami tego miejsca są Salezjanie Księdza Bosko.

Klasztor wraz z kościołem ufundowane zostały w połowie XII wieku dla sprowadzonych – najprawdopodobniej z opactwa św. Idziego w Liège – kanoników regularnych laterańskich. Fundatorem był pochodzący z Belgii biskup płocki Aleksander z Malonne, a zbożny pomysł wsparli książęta Bolesław Kędzierzawy oraz Henryk Sandomierski. W ciągu swojej 800-letniej historii obiekt był kilkukrotnie remontowany i przebudowywany. Szczególną zabytkową wartość mają unikatowy romański portal dwuwieżowego kościoła i jego polichromia m.in. późnoromańskie i wczesnorenesansowe freski o tematyce biblijnej, prezentujące postaci apostołów, sceny Sądu Ostatecznego i cykl Pasji Chrystusa.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

„Czerwińsk był świadkiem i aktywnym uczestnikiem kształtowania się naszej państwowości i wiary” – podkreśla ks. Łukasz Mastalerz SDB, proboszcz miejscowej parafii i kustosz tutejszego sanktuarium.

W gronie czerwińskich opatów byli m.in. bracia polskich królów: Andrzej Batory, Karol Ferdynand Waza i Michał Poniatowski, a w XVII w. do kościoła pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie, który już wtedy pełnił rolę ważnego sanktuarium maryjnego, wielokrotnie pielgrzymowali królowie z dynastii Wazów. W 1647 r. przed cudownym wizerunkiem Czerwińskiej Pani powrót do zdrowia wyprosił sobie król Władysław IV. Przebywali tam Zygmunt III Waza i Jan Kazimierz (wielokrotnie), książęta i możnowładcy.

Może być czarno-białym zdjęciem przedstawiającym 1 osoba i tekst „Koronacja obrazu Matki Bożei Pocieszenic w Czerwińsku, IX 1970”
Foto: https://www.facebook.com/103118524546129/photos/a.104117271112921/407543600770285/

„Najbardziej bliska nam historia to czasy sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. W tym roku przeżywamy jubileusz 50-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej Czerwińskiej przez Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Obraz namalowany przez Łukasza z Łowicza według wizerunku znajdującego się w rzymskiej bazylice Santa Maria Maggiore, określanej jako Salus Populi Romani, przyszły papież, ówczesny kard. Wojtyła, przybywając tu w rocznicę koronacji w 1971 r., nazwał Salus Populi Mazoviensi, czyli Ocalenie Ludu Mazowieckiego – mówi tutejszy kustosz. – Warto wymienić także związane z Czerwińskiem wielkie postaci z nowożytnej historii: kard. Augusta Hlonda (mamy tu izbę pamięci z jego osobistymi pamiątkami), męczennika czasów komunizmu abp. Antoniego Baraniaka SDB czy goszczącego tu prezydenta RP pana Andrzeja Dudę.

„Czerwińsk to miejsce szczególne również ze względu na usytuowanie na wysokim brzegu wiślanym, harmonijnie i malowniczo wkomponowane w piękno otaczającej przyrody. Piękno architektury przenika się tu z pięknem świata stworzonego – opowiada dalej kustosz sanktuarium. – Przy klasztorze działa również muzeum misyjne, w którym obejrzeć można pamiątki przywiezione przez salezjanów z różnych krajów świata”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Żródło:Dobre Nowiny

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content