26 C
Warszawa
sobota, 20 lipca, 2024

ODWOŁANY PRZYJAZD POLSKIEGO PREMIERA

26,463FaniLubię

Na ostatnie spotkanie premierów Grupy Wyszechradzkiej zamiast Mateusza Morawieckiego przyjechała minister Marlena Maląg.

W polityce gesty często znaczą więcej, niż słowa. Premier Republiki Czeskiej Andriej Babisz wiele razy wypowiadał się w sposób Polsce nieprzychylny. Znany jest także z decyzji, mających na celu zatrzymanie eksportu z Polski do Czech polskich wyrobów spożywczych. Wg wielu komentatorów miało to być spowodowane przede wszystkim osobistymi interesami premiera Babisza, posiadającego udziały w czeskich przedsiębiorstwach, dla których polski eksport stanowi poważną konkurencję. Wszystko to można by jeszcze rozumieć jako niesympatyczne, ale jakoś akceptowalne polityczne czy gospodarcze kroki mieszczące się w najszerzej pojmowanych standardach. Jak jednak wiadomo po niedawnych rozmowach premierów Polski i Czech oficjalne wypowiedzi szefa rządu naszych południowych sąsiadów okazały się być wprost odwrotne do wszystkiego, co rozmówcom udało się na nich ustalić.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Nieobecność premiera Morawieckiego można więc rozumieć jako stwierdzenie, że rozmowa z kimś, na kogo słowach w najmniejszym stopniu nie można polegać, jest co najmniej stratą czasu. A nawet przynosi szkody w postaci utraty zaufania w relacjach międzynarodowych czy głoszenia nieprawdy w oficjalnych komunikatach. Oczywistością jest też to, że jeśli ktoś dąży do pogorszenia stosunków ze swoim partnerem to skutki tego będą oczywiste. Niczego przecież nie sposób osiągnąć równie łatwo jak zepsucia relacji, których odbudowa może być potem bardzo trudna.

Nad pogorszeniem polsko – czeskich relacji należy ubolewać. Trudno jednak, by były lepsze przy tak dużej skali złej woli, jakiej w stosunku do Polski nie kryje premier rządu Republiki Czeskiej.

AA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content