14,4 C
Warszawa
czwartek, 23 września, 2021

Sto lat, sto lat! – Dobre Nowiny

26,463FaniLubię

Równo 100 lat temu, w niedzielę 29 maja 1921 r. konsekrowano jezuicką bazylikę Najświętszego Serca Pana Jezusa – jedną z największych i najpiękniejszych świątyń Krakowa. Kościół jest swoistym wotum wdzięczności Serc u Bożemu za odzyskanie niepodległości. Kilka dni później, 3 czerwca 1921 r., w obecności Episkopatu Polski w Krakowie dokonano odnowienia złożonego rok wcześniej w obliczu bolszewickiej agresji na Jasnej Górze przez samego prymasa Polski ks. kard. Edmunda Dalbora aktu poświęcenia narodu polskiego Najświętszemu Serc u Pana Jezusa.

W niedzielę 29 maja 1921 r. „znalazła się u stóp” Jezusa „cała Polska w osobie przedstawicieli wszystkich dzielnic. W tym tłumie bowiem, który głowa przy głowie wypełnił mury nowej świątyni, widziało się wiernych czcicieli Bożego Serca ze wszystkich stron naszej Ojczyzny. Synowie męczenników z Podlasia i Chełmszczyzny mieniali się z bohaterami z Górnego Śląska; dzielni Poznańczycy stali ramię w ramię z przybyszami z dalekiego Podola; mieszkańcy głębokiego Mazowsza, z pograniczy Litwy i Białej Rusi łączyli się w hołdzie dla Zbawiciela z góralami Podhala i gromadami pątników od Kalisza i Łodzi, od Radomia do Piotrkowa, od Kielc, Sandomierza, Lublina i całej Małopolski” – tak pisano w relacjonującym uroczystości jezuickim „Posłańcu Serca Jezusowego” z sierpnia 1921 r. Aktu konsekracji dokonał krakowski biskup sufragan Anatol Nowak, a na uroczyste Te Deum przybyło 24 hierarchów – kardynałów, arcybiskupów i biskupów.

Wotum wdzięczności

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Jezuicka świątynia (od 1960 r. bazylika) przy ul. Kopernika, położona obok byłego kompleksu szpitali i klinik, górująca nad otoczeniem wysoką, 68-metrową wieżą, ustępującą jedynie Hejnalicy z Bazyliki Mariackiej, należy do największych w Krakowie. Jest jednocześnie centralnym ośrodkiem kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa w Polsce.

Powstawała w latach 1909-1912, a zaprojektował ją Franciszek Mączyński (1874-1947) w stylu wczesnego modernizmu, w który włączone zostały motywy neobizantyjskie, neoromańskie, neorenesansowe i neobarokowe, secesyjne, a nawet ludowe.

Wystrój związany jest głównie z kultem Najświętszego Serca Jezusowego oraz jezuickimi świętymi. Można tam także podziwiać przepiękne mozaiki – dzieło artystów z Wenecji (m.in. mozaika przedstawiająca symboliczny hołd narodu polskiego – polskich świętych i ludzi wszystkich stanów składany Najświętszemu Sercu Pana Jezusa).

W kościele znajdują się również popiersie i sarkofag z relikwiami (kośćmi prawej ręki) bł. Jana Beyzyma SJ, rzeźba i sarkofag na doczesne szczątki służebnicy Bożej Rozalii Celakównej, apostołki Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa, oraz istniejąca od 1960 r., jedna z najstarszych na terenie Krakowa Kaplica Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu poświęcona przez ówczesnego biskupa sufragana krakowskiego Karola Wojtyłę.

Poświęceni Bożemu Sercu

3 czerwca 1921 r., po odprawionych o godz. 17.00 uroczystych nieszporach, z kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa wyruszyła na krakowski Mały Rynek (właśnie tam ponowiono akt poświęcenia – „obwołania Zbawiciela najwyższym Panem Polski”) uroczysta procesja z Najświętszym Sakramentem. Wzięli w niej udział: prymas Polski ks. kard. Edmund Dalbor, 19 arcypasterzy, duchowieństwo i ok. 120- 140 tys. wiernych. Procesja mijała pięknie udekorowane okna i bramy, a dzieci usłały ulice pięknym kobiercem sypanych kwiatów. „Jak Kraków Krakowem nie widziano nigdy procesji tak ogromnej i tak przedziwnie pięknej” – pisano.

100 lat później

Jak informują księża jezuici, 29 maja 2021 r. uroczystej Mszy Świętej o godz. 18.00 będzie przewodniczył abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Natomiast 11 czerwca 2021 r., w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, podczas Mszy Świętej o godz. 18.00 w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie po raz kolejny odnowiony zostanie akt poświęcenia narodu polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa w 100. rocznicę tego wydarzenia. W uroczystości weźmą udział przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski. Aktu poświęcenia dokona abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP.

hb

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
322SubskrybującySubskrybuj
[wp_top_news]
- Reklama -

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×