15,1 C
Warszawa
czwartek, 23 września, 2021

Hołd Polaków – Dobre Nowiny

26,463FaniLubię

Mozaika przedstawiająca symboliczny hołd narodu polskiego – polskich świętych i ludzi wszystkich stanów – składany Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, znajdująca się w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie.

Po prawej stronie Jezusa (patrząc od strony zwiedzającego bazylikę): królewska para św. królowa Jadwiga i król Władysław Jagiełło, dwóch husarzy, kard. Stanisław Hozjusz – czołowy przywódca kontrreformacji w Polsce, który sprowadził do Polski jezuitów, dwóch najwyższych dostojników Rzeczypospolitej – marszałek wielki i hetman, dwóch średniowiecznych patrycjuszy symbolizujących rozkwit i szczodrość mieszczaństwa krakowskiego, ks. Piotr Skarga Pawęski – jezuita, nadworny kaznodzieja króla Zygmunta III Wazy, autor słynnych Kazań sejmowych i Żywotów świętych (w otoczeniu ubogich ludzi, z myślą o których założył Arcybractwo Miłosierdzia), chłop krakowski i góral, siostra szarytka z sierotami, żołnierze: ułan napoleoński, powstańcy z 1831 i 1863 r., a na końcu sybirak zakuty w kajdany.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Po lewej stronie Jezusa: św. Stanisław ze Szczepanowa, św. Wojciech (trzyma krzyż i wiosło), św. Kazimierz królewicz, św. Jozafat Kuncewicz – biskup unicki i męczennik, dalej cysters z Jędrzejowa, autor Kroniki dziejów Polski bł. bp Wincenty Kadłubek, św. Kinga trzymająca w rękach duży kryształ soli, bł. Salomea i bł. Jolanta, a między nimi św. Jadwiga (księżna Śląska) trzymająca tacę z chlebem, znana z uczynków miłosierdzia. Grupie polskich jezuitów przewodzi św. Stanisław Kostka, za którym postępują męczennicy: św. Andrzej Bobola i św. Melchior Grodziecki (z palmami w dłoniach). Dalej idą dominikanin św. Jacek Odroważ trzymający monstrancję i figurkę Matki Bożej, bł. Czesław, patron Wrocławia, oraz norbertanka bł. Bronisława. Następna grupa to trzej wybitni kaznodzieje franciszkańscy z XV w.: św. Jan z Dukli, św. Szymon z Lipnicy i bł. Władysław z Gielniowa. Za nimi profesor Akademii Krakowskiej św. Jan Kanty obejmujący ramieniem studenta Akademii (to jedyna postać bez nimbu). Nieco w głębi pierwsi polscy mnisi eremici, męczennicy z XI w.: Benedykt, Jan, Mateusz, Izaak i Krystyn (ledwo widoczny na samym końcu fryzu). Ostatnia postać to bł. Jakub Strzemię – franciszkanin, arcybiskup Halicki, doradca Władysława Jagiełły.

hb

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Żródło:Dobre Nowiny

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
322SubskrybującySubskrybuj
[wp_top_news]
- Reklama -

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×