4,9 C
Warszawa
sobota, 20 kwietnia, 2024

Czy oddech jest ważny? – Emilia Kaba

26,463FaniLubię

Oddychamy, nie zastanawiają się, jak to się dzieje a przecież oddychanie dotlenia nasze ciało.

Do oddychania używamy mięśni oddechowych, czyli przepony i innych mięśni. Jednak przepona i mięśnie międzyżebrowe odpowiadają za mechanizm wentylacji płuc. Nie należy jednak mylić wymiany gazowej z wentylacją. Wymiana gazowa umożliwia dostarczenie tlenu każdej żywej komórce, a wentylacja to czynność odruchowa, w której do dochodzi do wdechu i wydechu.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

W czasie wdechu dochodzi do skurczu mięśni i powiększeniu się klatki piersiowe, powietrze napływa do pęcherzyków płucnych. Natomiast wydech polega na rozkurczu mięśni oddechowych, zmniejszeniu klatki piersiowej i usunięciu powietrza z płuc.

Oczywiście jest wiele możliwości, aby poprawiać wydolność wytrzymałość mięśni oddechowych. I nie tylko poprawiać, ale również nauczyć się wykonywania odpowiednio wdechu i wydechu w czasie treningu wydolnościowego, między innymi w czasie biegania.

Jednym z podstawowych ćwiczeń jest rozciąganie przepony polegające na tak zwanym oddychaniu brzuchem. Wystarczy jedynie stanąć prosto i brać wdech, powiększając brzuch i wydychać zmniejszając go. Dzięki temu płuca mogą się powiększyć i przyjąć więcej tlenu w czasie jednego wdechu.

Oczywiście są też inne ćwiczenia, angażujące nas i osobę wspomagającą. Wystarczy usiąść, przyciągnąć kolana do klatki piersiowej pod kątem 90 stopni i oprzeć dłonie za karkiem. W tym czasie druga osoba klęka za nami i przyciąga do siebie nasze zgięte łokcie. W ten sposób rozciągamy mięśień piersiowy większy.

W kolejnym ćwiczeniu siadamy jak poprzednio, pochylamy tułów i, trzymając ręce skrzyżowane za nogami, staramy się jak najmocniej zgarbić. Dzięki temu rozciągamy prawidłowo mięsień zębaty przedni.

Inną odmianą tego ćwiczenia może być pozycja pływaka. Stajemy prosto, ręce zaplatamy przed sobą i przesuwamy dłonie do przodu, jednocześnie się garbiąc. Warto powtórzyć to trzy razy po około 25 sekund.

Ćwiczeniem poświęconym szyi są skręty głowy. Do ćwiczenia tego warto najpierw się przygotować, wykonując krążenia głową najpierw w jedną stronę, a następnie w drugą. Po takim przygotowaniu stajemy prosto, jedną rękę kierujemy w dół ze zgiętym w górę nadgarstkiem, a drugą chwytamy głowę i delikatnie przyciągamy do barku. Należy tak wytrzymać ok. 30 sekund, po czym zmienić stronę i powtórzyć drugi raz.

Taka aktywność nie wymaga dużego wysiłku i zaangażowania. Natomiast głęboki oddech rozluźnia, zwiększa wytrzymałość i wydolność, co na pewno poprawi nasze samopoczucie.

Projekt wykonano dzięki partnerstwu z Fundacją LOTTO im. Haliny Konopackiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content