19,3 C
Warszawa
piątek, 30 lipca, 2021

Nie mijajmy się z faktami – Szymon Łukasiewicz

26,743FaniLubię

Podczas Walnego Zebrania członków Stowarzyszenia Solidarność Walcząca we Wrocławiu, 26 czerwca 2021 roku rozdawany był długo oczekiwany album pt. „Maciej Frankiewicz WARTO 1958-2009” ze wstępem obecnego Przewodniczącego Stowarzyszenia SW, Zbigniewa Jagiełły oraz wdowy po śp. Macieju, Joanny Frankiewicz. Radość z jego ukazania przyćmiły zamieszczone w nim istotne lecz nieprawdziwe informacje o historii oddziału SW w Poznaniu.

Na stronie 38 etatowy pracownik IPN w Poznaniu, prof. Krzysztof Brzechczyn podaje informacje o spotkaniu Macieja Frankiewicza z Kornelem we wrześniu 1983 roku. Wtedy właśnie Maciej miał złożyć przysięgę i przystąpić do tworzenia oddziału SW w Poznaniu. To nie jest prawda. Maciej spotkał się z Kornelem po raz pierwszy blisko po roku od ukazania się pierwszego numeru naszego poznańskiego dwutygodnika. Można o tym przeczytać w pracy magisterskiej Mateusza Morawieckiego pt. „Geneza i pierwsze lata Solidarności Walczącej”, Rozdział 4. Solidarność Walcząca poza Wrocławiem. „W lipcu 1984 r. Maciej Frankiewicz spotkał się po raz pierwszy z Kornelem Morawieckim. W spotkaniu tym uczestniczyli również Leszek Dymarski, który pisywał artykuły do „SW” Poznań, oraz bliski współpracownik Kornela Morawieckiego – Andrzej Zarach”. Także sam Maciej pisze we wspomnieniach, „Byłem twórcą Poznańskiego Oddziału Solidarności Walczącej”: „Po raz pierwszy spotkałem się z Kornelem Morawieckim w lipcu 1984 r. Zostałem wezwany razem z Leszkiem Dymarskim, który wcześniej pisał do SW. Na tym spotkaniu był również Andrzej Zarach”. Maciej dowcipnie skomentował rozmowę: „Kornel Morawiecki był zaskoczony, że SW OP tak sprawnie działa, a ja byłem zaskoczony faktem, że Kornel Morawiecki o tym nie wiedział”.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Nie jest także prawdą, że Maciej składał przysięgę we wrześniu 1983 roku w trakcie spotkania z Kornelem Morawieckim. Razem z Maciejem składaliśmy przysięgę w obecności Wojciecha Myśleckiego oraz śp. Jana Pawłowskiego. Było to w listopadzie 1983 roku w mieszkaniu przy ul. Próchnika we Wrocławiu. Maciej Frankiewicz opisał to we wspomnieniach: „Pierwsze pieniądze z Wrocławia na naszą działalność otrzymaliśmy w listopadzie 1983 r., przy okazji składania przysięgi” oraz „W listopadzie 1983 r. poprosiłem przez kuriera o spotkanie z kierownictwem SW (pojechałem z Szymonem Łukasiewiczem). Na spotkaniu we Wrocławiu zostaliśmy zaprzysiężeni. Odbyła się pogadanka ideologiczna, instruktaż, dostaliśmy 30.000 zł., ustaliliśmy stałe kontakty i łączność awaryjną”.

Z podanej przez Krzysztofa Brzechczyna informacji i wynika, że Maciej Frankiewicz co dwa miesiące składał przysięgę, więc Solidarność Walcząca była organizacją ,w której takie sytuacje się zdarzały. Absurd.

Na str. 39 znajduje się informacja, że od 1983 do 1990 Maciej Frankiewicz był redaktorem dwutygodnika SW Oddział Poznań, a jego współpracownikami byli Szymon Jabłoński i Krzysztof Stasiewski. To też nieprawda. Szymon i ja pisaliśmy o tym do Krzysztofa Brzechczyna.

Maciej wspomina o tym:

„Od ok. 4-5 numeru samodzielnie pełniłem funkcję redaktora dwutygodnika SW, podpisując się pseudonimem Stefan Bobrowski, a w redakcji (autorami artykułów) byli: Szymon Jabłoński, Szymon Łukasiewicz, Jerzy Fiećko, Włodzimierz Filipek, Marian Dźwinel, Lech Dymarski, Rafał Grupiński”.

Zdumiewa tu brak rzetelności, która powinna cechować każdego badacza historii. Autor nie rozmawiał z żyjącymi uczestnikami, Wojciechem Myśleckim i Leszkiem Dymarskim, o dwóch Szymonach z Poznania nie wspomnę. Nie przeczytał ze zrozumieniem podstawowej literatury. Smutny to obraz nauki.

Dlatego proponuje, aby do egzemplarzy albumu dołączyć erratę, która prostuje nieprawdziwe informacje.

ERRATA

Maciej Frankiewicz WARTO 1958-2009

Str. 38, drugi akapit od góry. Jest: „Na początku września 1983 r. (Maciej Frankiewicz) spotkał się we Wrocławiu z Kornelem Morawieckim. Wprowadzającym był Lech Dymarski. Podczas spotkania Frankiewicz został zaprzysiężony ”.

Powinno być:

W listopadzie 1983 roku Maciej Frankiewicz został zaprzysiężony razem z Szymonem Łukasiewiczem w obecności Wojciecha Myśleckiego i śp. Jana Pawłowskiego w mieszkaniu przy ul. Próchnika we Wrocławiu.

Maciej Frankiewicz po raz pierwszy spotkał się z Kornelem Morawieckim w lipcu 1984 roku. Wprowadzającym był Lech Dymarski z Poznania a w spotkaniu uczestniczył także Andrzej Zarach.

Str. 39, pierwszy akapit od góry. Jest: „Od 1983 do 1990 redaktorem pisma (Solidarność Walcząca Oddział Poznań) był Maciej Frankiewicz a współpracownikami między innymi Szymon Jabłoński i Krzysztof Stasiewski”.

Powinno być:

Od ok. 4-5 numeru dwutygodnika „Solidarność Walcząca Oddział Poznań” Maciej Frankiewicz samodzielnie pełnił funkcję redaktora, podpisując się pseudonimem Stefan Bobrowski, a autorami artykułów byli: Szymon Jabłoński, Szymon Łukasiewicz, Jerzy Fiećko, Włodzimierz Filipek, Marian Dźwinel, Lech Dymarski, Rafał Grupiński.

Szymon Łukasiewicz

26,743FaniLubię

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,743FaniLubię
323SubskrybującySubskrybuj
Curtis Sliwa calls AOC:...

Mayoral candidate slams Democrat Party's police policies on 'Hannity'

Fox News | 29 Jun, 2021
'Gutfeld!' reacts to government...

Fox News host Greg Gutfeld welcomes aliens because he thinks Earth is in need for a 'new food...

Fox News | 29 Jun, 2021
Hannity: Brian Stelter had...

'Hannity' host blasts CNN's bias coverage and highlights their declining ratings

Fox News | 29 Jun, 2021
Gutfeld reacts to Capitol...

'Gutfeld!' panel discuss how people can be wrong but claim it's 'their truth'

Fox News | 29 Jun, 2021
Gwen Berry, flag-snubbing US...

White House press secretary Jen Psaki Monday defended U.S. track and field star Gwen Berry's decision to turn...

Fox News | 29 Jun, 2021
Powered by NewsAPI.org
- Reklama -

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×