19,3 C
Warszawa
piątek, 30 lipca, 2021

Co pani ma na twarzy? – Agnieszka Marczak

26,743FaniLubię

Gorące lato zachęca do spędzania czasu poza domem. Musimy jednak pamiętać, że skóra, szczególnie na twarzy wymaga zwiększonej pielęgnacji. Wiedzą o tym wszystkie kobiety. Kupujemy kosmetyki i kremy, dobierając je do rodzaju swojej skóry i preferencji. Wybór w sklepach jest bardzo duży. Są zagraniczne drogie, markowe albo polskie mniej lub bardziej znane.

Niewiele osób wie o początkach znanych na świecie kremów i pachnideł. Założyciele wielu międzynarodowych marek mają polskie korzenie. Wyroby kosmetyczne były produkowane już w XIX wieku i zdobywały popularność na naszych ziemiach. Znaną w zeszłym stuleciu markę „Helena Rubinstein”, sprzedawaną w najdroższych sklepach w Nowym Jorku, założyła Helena Rubinstein, mieszkanka Krakowa. Natomiast popularną firmę Max Factor założył Maksymilian Faktorowicz z Łodzi. Konglomerat kosmetyczny Nivea jest prowadzony przez koncern Beiersdorf, powstał dzięki rozwinięciu małego zakładu przez Oskara Troplowitza, urodzonego w 1890 roku na Śląsku.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

W latach 20. ubiegłego stulecia powstało wiele firm kosmetycznych produkujących lokalnie oraz na dużą skalę, między innymi Miraculum i Ewa. Te wszystkie zakłady stały się podstawą znacjonalizowanego przemysłu kosmetycznego po II wojnie. Moskiewscy decydenci wiedzieli o tym potencjale i dlatego właśnie wśród państwa RWPG Polska była dostawcą wszelkiego rodzaju kremów i chemikaliów domowych. Tak powstało zjednoczenie zakładów Pollena, które było znane we wszystkich krajach Europy Środkowo–Wschodniej. O perfumy marki Pani Walewska pytały żony stacjonujących na Dolnym Śląsku oficerów Armii Czerwonej: „Duchi u was jest?” – na co panie w sklepie kosmetycznym odpowiadały – Tak, Pani Walewska”. (słowo duchi znaczy perfumy po rosyjsku). Te perfumy ładnie pachną i do tej pory dobrze się sprzedają.

Tradycje produkcji kosmetyków po przemianach lat 90. są kontynuowane na dużą skalę. Powstały firmy, które są dzisiaj obecne na rynkach światowych – w Europie Zachodniej, Stanach Zjednoczonych i większości krajów Azji. Nazwy takie jak Irena Eris, Inglot, Ziaja, Verona – są widoczne w sklepach na kilku kontynentach. Warto wiedzieć, że firma Inglot posiada certyfikat halal na swoje produkty dla odbiorców w krajach arabskich – co oznacza, że są one produkowane według wymagań konsumentów muzułmańskich. Firma Ziaja, założona w 1989 roku z polskim kapitałem przez polskich farmaceutów, produkuje obecnie ponad 1200 preparatów, w tym wegańskie. Ich zakłady przemysłowe zbudowano w ekologicznej strefie Kaszub i posiadają własne ujęcie wody pitnej. Powierzchnie dwóch hal produkcyjnych wynoszą 25 000 . Firma sprzedaje wyroby w dwustu sklepach firmowych oraz eksportuje do trzydziestu krajów na świecie.

Jak informuje PAIH (Polska Agecja Inwestycji i Handlu), na międzynarodowch targach kosmetycznych w Singapurze w 2020 roku firma Verona miała najlepszy pawilon – rezultatem są kontrakty na rynek Malezji, Singapuru i innych krajów azjatyckich. Dziewięć innych polskich firm również wchodzi na rynek Azji Środkowej. Verona to jedna z najlepiej rozwijających się branży polskiego eksportu w tym regionie.

Większość kosmetyków polskich posiada międzynarodowy certyfikat GMP – Good Manufacturing Practice for Medicinal Products, co jest wyznacznikiem jakości produktu.

Mało kto wie, że Polska jako jeden z niewielu krajów na świecie, oferuje studia na wydziale kosmetologii stosowanej. We Wrocławiu jest kilka takich uczelni, w tym Akademia Wychowania Fizycznego. Nie są to łatwe kierunki, obejmują zakres kosmetologii pielęgnacyjnej i leczniczej wymagają znajomości chemii i biologii. Kontynuacja ponad stuletnich letnich tradycji dobrych kosmetyków ma więc nie tylko handlowe podłoże, ale i naukowe.

W czasie , kiedy zobaczymy nareszcie bez maseczek, piękne twarze polskich kobiet, będziemy wiedzieć, że to (najpewniej!) polskie kremy i kosmetyki dodają im urody.

26,743FaniLubię

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,743FaniLubię
323SubskrybującySubskrybuj
Curtis Sliwa calls AOC:...

Mayoral candidate slams Democrat Party's police policies on 'Hannity'

Fox News | 29 Jun, 2021
'Gutfeld!' reacts to government...

Fox News host Greg Gutfeld welcomes aliens because he thinks Earth is in need for a 'new food...

Fox News | 29 Jun, 2021
Hannity: Brian Stelter had...

'Hannity' host blasts CNN's bias coverage and highlights their declining ratings

Fox News | 29 Jun, 2021
Gutfeld reacts to Capitol...

'Gutfeld!' panel discuss how people can be wrong but claim it's 'their truth'

Fox News | 29 Jun, 2021
Gwen Berry, flag-snubbing US...

White House press secretary Jen Psaki Monday defended U.S. track and field star Gwen Berry's decision to turn...

Fox News | 29 Jun, 2021
Powered by NewsAPI.org
- Reklama -

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×