10,5 C
Warszawa
wtorek, 4 października, 2022

W przyjaźni z Maryją – Ks. Leszek Smoliński – Dobre Nowiny

26,463FaniLubię

W poszukiwaniu śladów Matki Bożej w świecie chcemy się udać do portugalskiej parafii o nazwie Fatima. Tam w 1917 r. Maryja przekazała światu niezwykłe przesłanie, które jest określane mianem „najważniejszego objawienia XX w”. „Pani jaśniejsza od słońca” ukazała się trojgu dzieciom: siedmioletniej Hiacyncie, dziewięcioletniemu Franciszkowi (dziś już święci) i dziesięcioletniej Łucji. Objawienia miały miejsce na małym skrawku ziemi należącym do rodziców Łucji, nazywanym Doliną Pokoju, gdzie trójka dzieci często wypasała owce. Dzięki Maryi to miejsce stało się sławne na cały świat. To Ona, jako Królowa Pokoju, objawiła się tam w momencie, gdy na świecie trwała pierwsza wojna światowa. I ogłosiła ewangeliczne orędzie pokoju.

Boży pokój stanowi wewnętrzną harmonię i jedność z Bogiem. Jest owocem stałej walki ze złem i Szatanem. Rodzi się on w sercu, gdy zwyciężamy pychę, egoizm, powierzchowność czy ciasnotę serca. Ważna jest więc troska o własne serce, o dobre kształtowanie własnego sumienia. Uczniowie Pana Jezusa mają szczególne zobowiązanie w budowaniu pokoju. Wynika ono ze słów zawartych w Kazaniu na Górze: „Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi” (Mt 5,9).

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Naśladując Pana Jezusa, chrześcijanie stają się „narzędziami pokoju” zdobywanego przez przezwyciężanie zła dobrem. Aby to było możliwe, warto budować przyjaźń z Maryją, która uczy nas dostrzegać dobro i piękno w sercu innego człowieka. Czytając Pismo Święte, możemy poznać Maryję, Jej życie, prace, jakie podejmowała, oraz to, w jaki sposób oręduje za nami jako Królowa z nieba. Nadzwyczajna droga życia Matki Pana Jezusa realizuje się bardzo zwyczajnie, w codzienności domowych obowiązków. W swym prostym życiu kobiety z prowincji najpełniej oddaje się Ona Bogu. Na Jej codzienność składają się: trudy podróży, narodziny Dziecka w niesprzyjającym miejscu, zagrożenia życia, ucieczki wraz z Dzieckiem z kraju w obce Jej miejsce. Liczne miejsca, w których ludzie oddają cześć Matce Bożej, sanktuaria maryjne na całym świecie, niezliczone ilości wysłuchanych modlitw świadczą o tym, że Maryja kocha nas, wspiera, wstawia się za nami. Dzięki temu, że jest w niebie, może dziś docierać do każdego człowieka, może swoją miłością objąć każdego.

Czego możemy się nauczyć od Matki Bożej? Do czego prowadzi taka przyjaźń? Przede wszystkim do bycia świętymi. Spójrzmy na życie pastuszków fatimskich. Święty Jan Paweł II, przemawiając do dzieci 13 maja 2000 r. w Fatimie, powiedział: „Poproście waszych rodziców i nauczycieli, ażeby was zapisali do «szkoły» Matki Bożej, ażeby was nauczyła stać się jak pastuszkowie, którzy starali się czynić to, o co Ona ich prosiła. (…) Tak właśnie się stało, że ci pastuszkowie błyskawicznie zostali świętymi. Pewna kobieta, która przyjęta Hiacyntę w Lizbonie, słuchając tak pięknych i mądrych rad, których jej dziewczynka udzieliła, zapytała, od kogo tego się nauczyła. «Od Matki Bożej» – odpowiedziała. Pozwalając wielkodusznie prowadzić się tak dobrej Nauczycielce, Hiacynta i Franciszek w krótkim czasie osiągnęli szczyty doskonałości”.

Aby wzrastać w „szkole” Maryi, trzeba przede wszystkim znajdować czas na rozmowę z Matką Najświętszą, aby oddawać Jej rozmaite sytuacje, problemy, trudności i różnych ludzi, bliskich naszemu sercu. W pogłębianiu naszej przyjaźni z Matką Bożą są pomocne modlitwy, jak nabożeństwo fatimskie, różaniec, Litania loretańska do Najświętszej Maryi Panny, nowenna czy koronka. Najbardziej jednak znane jest proste pozdrowienie Zdrowaś Maryjo, które w czasie zwiastowania wypowiedział boski posłaniec Gabriel.

Ks. Leszek Smoliński

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
322SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×
Skip to content