29.8 C
Warszawa
niedziela, 21 lipca, 2024

Trudna rozmowa z własnym dzieckiem. Jak rozmawiać z dzieckiem o trudnych sprawach?

26,463FaniLubię

Umiejętność prowadzenia szczerej i otwartej rozmowy to niezwykle pożądana cecha wśród rodziców. Nie każda dyskusja odbywana z dzieckiem będzie zawsze miła i przyjemna. Czasami konieczne jest przeprowadzenie rozmowy na trudne tematy, a wtedy będziesz potrzebować odpowiedniego przygotowania, aby dziecko zrozumiało kierowany przez Ciebie przekaz. Jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy? Co powinieneś wiedzieć przed podjęciem dyskusji o sprawach trapiących Was oboje? Wyjaśniamy poniżej!

W trakcie rozmowy bardzo często popełniamy podstawowy błąd. Dyskusja, która powinna opierać się na dialogu dwóch osób, w rzeczywistości przeradza się w monolog rodzica z wyłącznymi nakazami i zakazami oraz przedstawieniem tylko swojego punktu widzenia. Aby dyskusja przeprowadzona na trudny temat była owocna, musimy wpierw poznać uczucia i emocje dziecka, jego nastawienie do problemu, zapytać się, co spowodowało, że zachował się w konkretny sposób oraz okazać wsparcie w danej sytuacji. Otwartość, brak zbędnego osądzania, a przede wszystkim brak odrzucenia dziecka w rozmowie są kluczem do znalezienia wówczas nici porozumienia.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Oto 7 rad, które pomogą Ci przeprowadzić trudną rozmowę z dzieckiem:

  1. Nie unikaj rozmów na trudne tematy – brzmi banalnie, lecz na samym początku warto wskazać, że jeśli czujesz potrzebę rozmowy z dzieckiem na trudne tematy, zwłaszcza dotyczące jego życia rówieśniczego, szkolnego, relacji koleżeńskich, nie bój się jej przeprowadzić. Dziecko, z którym unika się rozmów o rzeczach dla niego ważnych, tworzy własną koncepcję rozumienia świata. Jego lęki, smutki i niepokoje nie zostają wyciszone przez dorosłego, co powoduje, że staje się niepewne i z braku doświadczenia i wiedzy rozwiązuje problem tak, jak potrafi.
  2. Przekazuj fakty – nie okłamuj dziecka w rozmowie. Staraj się spokojnie przekazać fakty, przyczyny i konsekwencje zaistniałej sytuacji. Rozmawiaj z dzieckiem jak z dorosłym – nie stosuj infantylnych zdrobnień, lecz przekazuj wiedzę traktując poważnie swojego rozmówcę.
  3. Wysłuchaj swoje dziecko – pozwól swojemu dziecku na zadawanie pytań, wypowiedzenie się o problemie i przedstawienie swojego zdania. Uszanuj je. Jeśli to konieczne przekaż swoje argumenty, lecz nie zmuszaj dziecka do przyjęcia swojego sposobu myślenia.
  4. Dostosuj wiedzę do wieku dziecka – pamiętajmy, aby przekazać na tyle dużo informacji, na ile umysł kilkulatka jest w danym okresie rozwoju w stanie zrozumieć. Nie uszczegóławiajmy zbytnio niepotrzebnie niektórych spraw. Starajmy się mówić rzeczowo i zaprezentować sedno danego problemu.
  5. Odpowiadaj na pytania – pamiętaj, że malec prędzej czy później pozyska wiedzę na nurtujący go temat lub rówieśnicy go zaskoczą. Przeczyta nagłówki w gazetach czy zobaczy wiadomości. Zderzenie z rzeczywistością może być niekiedy brutalne. Kiedy dziecko jedzie na obóz czy wychodzi na podwórko, a starszy kolega w telefonie pokaże dziecku film pornograficzny, może wówczas przeżyć szok i ze strachu oraz braku zrozumienia nie zwierzyć się rodzicom z tego, co zobaczył.
  6. Nie zwierzaj się dziecku – nie obarczaj dziecka problemami ze świata dorosłych. Dziecko powinno mieć poczucie, że poradzisz sobie z problemem i nie potrzebujesz od niego dodatkowej pomocy. Staraj się również hamować własne emocje, tak aby czuło, że jesteś stabilny oraz że ma w Tobie oparcie.
  7. Prymat zrozumienia nad osądzaniem, słuchania nad mówieniem – stosuj dwie najbardziej znane zasady prowadzenia owocnej rozmowy, które pomogą otworzyć wasze serca na różnice zdań w sporze. Staraj się także dzielić tym, co jest w Tobie, zamiast prowadzić dyskusję, w której jedna ze stron musi mieć rację.

Czy czujesz się przygotowany na przeprowadzenie rozmowy z dzieckiem na trudne tematy? Być może tych kilka rad pomoże Ci rozpocząć dyskusję z dzieckiem o istotnych dla Ciebie sprawach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
274SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Skip to content