2 C
Warszawa
poniedziałek, 28 listopada, 2022

Kształtowanie ekologicznych nawyków u dzieci. Dlaczego jest tak ważne?

26,463FaniLubię

W obecnych czasach środowisko naturalne ulega coraz większej degradacji. Z jednej strony cieszymy się osiągnięciami techniki i niczym nieograniczoną konsumpcją dóbr, z drugiej zalewamy planetę wciąż rosnącą toną śmieci i dewastujemy jej naturalny krajobraz. Działania te nie pozostaną obojętne dla Ziemi, którą pozostawimy kolejnym pokoleniom. Dlatego tak istotne jest kształtowanie od najmłodszych lat u dzieci pożądanych społecznie postaw ekologicznych.

Dzikie wysypiska śmieci, emisja spalin w transporcie, szkodliwa działalność fabryk, czy wycinka lasów tropikalnych. To tylko niektóre z działań dokonywanych przez człowieka wymierzonych jednocześnie w integralność naszej planety Ziemi. Dziś coraz głośniej mówi się o realnych zagrożeniach związanych z działalnością człowieka oraz jej wpływem na stan naszego środowiska. Od prozaicznych czynności jak segregacja śmieci po wybór bezemisyjnego środka transportu, a na bardziej doniosłych jak minimalizm kończąc. Uświadamianie od najmłodszych lat naszego wpływu na stan otaczającej nas natury jest niezbędny, aby zminimalizować szkodliwą działalność człowieka oraz wskazać przyszłe konsekwencje braku rozwagi w nieskończonej dystrybucji dóbr. Dorosłego człowieka niezwykle trudno przekonać do zmiany jego codziennych nawyków. W przypadku małych dzieci chłonnych odkrywania świata i poznawania wiedzy znacznie łatwiej jest zachęcić je do bycia eko, co spowoduje, że jako dorośli staną się świadomymi użytkownikami środowiska naturalnego.

- Autopromocja - KLIKNIJ NA GRAFIKĘ-

Jak kształtować ekologiczne nawyki u dzieci?

  1. Zapewnienie stałego kontaktu z przyrodą – wywołuje on żywe i silne uczucie, a tym samym gotowość do poznawania jej oraz ochrony. Spacer w lesie, wizyta w mini zoo czy obserwacja owadów jest nie tylko doskonałym sposobem na edukację, lecz także źródłem doświadczania piękna otaczającego nas świata. Dziecko powinno poznawać przyrodę wszystkimi zmysłami: wzrokiem (podziwianie piękna), słuchem (słuchanie odgłosów jak szum drzew, śpiew ptaków), dotykiem (poznawanie faktury), węchem (zapach kwiatów) oraz smakiem (w przypadku jadalnych owoców). Działa to na niego jednocześnie uspokajająco i rozwija jego zdolności sensoryczne.
  2. Uczestnictwo w wolontariacie na rzecz przyrody – najbardziej znany przykład akcji ekologicznej jak Sprzątanie świata jest doskonałym sposobem na zaangażowanie naszej pociechy w realne działania na rzecz ochrony środowiska. Spróbujcie również stworzyć budki lęgowe, dokarmiać ptaki w zimie czy zbudować hotel dla owadów.
  3. Kształtuj mądre nawyki konsumpcyjne – dzieci obserwują niezwykle precyzyjnie nasze zachowania. Będąc na zakupach bierz ze sobą torby wielokrotnego użytku, ogranicz użycie foliówek do minimum i staraj się unikać wybierania opakowań plastikowych. Doskonałym sposobem przyjaznym środowisku, a jednocześnie korzystnym dla naszego zdrowia jest całkowite zrezygnowanie z kupowania butelek plastikowych i zastąpienie ich napojami w szkle. Czy wiesz, że w każdej sekundzie człowiek wytwarza aż 20 tysięcy butelek plastikowych? Czas rozkładu jednej butelki to ponad 400 lat.
  4. Korzystaj z książek i gier o tematyce ekologicznej – obecnie na rynku dostępnych jest wiele książek w ciekawy i przystępny sposób opowiadających o zmianach klimatu, przyrodzie i praktycznych sposobach dbania o środowisko dostosowanych do wieku dziecięcego. Korzystanie z gier planszowych o tożsamej tematyce jest również doskonałym sposobem na pobudzenie wrażliwości w duchu ekologii.
  5. Odkrywaj piękno polskiej przyrody – wybierzcie się na wycieczkę do parków narodowych, rezerwatów, parków krajobrazowych. To właśnie w tych miejscach dziewicza przyroda ukazuje nam swoje najpiękniejsze oblicze. Wyprawa w góry czy nad morze to świetny sposób na zaprzyjaźnienie młodego człowieka z tym co szlachetne, naturalne i tak nam bliskie –pięknem przyrody.

Czy podjąłeś już próbę edukacji ekologicznej swojego dziecka? Być może tych kilka wyżej wskazanych sposobów pomoże Ci z łatwością rozpocząć przygodę z ochroną środowiska w Twojej rodzinie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę wpisać tutaj swoje imię

Powiązane artykuły

Pozostańmy w kontakcie

26,463FaniLubię
322SubskrybującySubskrybuj
- Reklama -spot_img

Najnowsze Artykuły

Aplikacja Mobilna

Install
×
Skip to content